YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balkanların en büyük camisinin inşası başlıyor
Arnavutluk’un başkenti Tiran merkezinde Balkanların en büyük Namazgah Camii’nin yapımının bu ay içerisinde inşasına başlanması bekleniyor.
Balkanların en büyük camisinin inşası başlıyor
12 Ocak 2015 / 20:55 Güncelleme: 12 Ocak 2015 / 20:58

Caminin yapımı Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yapılacak. Namazgah Camii'nin yapımı 3 yıl sürecek. Başbakan Edi Rama caminin inşa edilecek arazi tapusunu Arnavutluk Müslümanları Cemaati Başkanı Skender Bruçay'a teslim etti.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, inşa edilecek camini arazisinin tapularını düzenlenen törende Arnavutluk Müslümanları Cemaati Başkanı Skender Bruçay'a teslim etikten sonra, yaptığı konuşmada, "Bundan böyle başkent Tiran, Balkanların en büyük camisine sahip olacak" dedi.

Rama, "Bizden önceki hükümetler, cami inşalarına onay ve tapu vermekten kaçınırken başında bulunduğum Hükümet Arnavutluk Müslümanları için elinden geleni yapıyor" ifadelerini kullandı. Edi Rama, Türkiye Diyanet Vakfı'na da teşekkürlerini sundu . Arnavutluk Müslümanları Cemaati Başkanı Skender Bruçay ise, Başbakan Edi Rama'ya teşekkür ederek büyük bir irade ve fedakarlık ile caminin inşaatının başlaması için hiç bir engelin kalmadığını belirtti. Caminin Türkiye Müslümanlarının bağışlarıyla inşa edileceğini kaydeden Bruçay, caminin sadece ibadet edilecek yer olmayacağını, Namazgah camisinin bünyesindeki kütüphane, konferans salonları ve diğer ilgili mekanlarla Tiranlılara hizmet vereceğini belirtti.

Başbakan Edi Rama, caminin inşası için saha çalışmaları yapılmaya başlandığını caminin inşasına gelecek ayın başında başlanması öngörüldüğünü bildirdi. Ardından Edi Rama ve hazır bulunanlar hep beraber caminin inşa edileceği araziyi yerinde incelediler.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler