YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balkanlarda Ramazan heyacanı
Balkanlarda Ramazan heyacanı
27 Haziran 2014 12:20
Balkanlar'da yaşayan Müslümanlar, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte çarşı ve pazarlarda Ramazan alışveriş yaparken, camilerde de teravih hazırlıkları sürüyor.

Osmanlı'nın yaklaşık 500 yıllık hakimiyeti süresince yaptırdığı cami, medrese, köprü ve hamam gibi mimari örneklerin yanında, o dönemden kalma gelenekler de aradan geçen yüzyıla rağmen halen varlığını sürdürdüğü Balkanlarda, Ramazan heyacanı başladı.

Her şehrinde, kasabasında Osmanlı'dan kalma izler barındıran Bosna Hersek'te yaşayan Müslümanlar, Osmanlı'dan kalma adetleri de yaşatmaya devam ediyor. Ramazan ayının başlamasından hemen önce, başkent Saraybosna'daki camiler ve camilerin bahçeleri ''onbir ayın sultanı'' için temizlenip süslenirken, tarihi camilerde ilk teravih için son hazırlıklar yapılmaya başlandı.

Saraybosnalı vatandaşları, kent merkezindeki Markale pazarında Ramazan boyunca yapılacak yemekler için malzemelerini alırken, en çok alınan ürünlerin başında ise hurma geliyor.

Kentteki bir çok sivil toplum kuruluşu da şimdiden iftar davetlerini duyurmaya başladı. Kentteki restoranların bazıları da iftar için gelecek konuklara özel iftar menüleri hazırladı.

Tarihi Başçarşı'daki birçok restoran, müşterilerini, bu yıl da Saraybosna ile özdeşleşen iftar menüsüyle ağırlayacak. ''Topa'' adı verilen farklı türden peynirlerin eritilmesiyle hazırlanan bir ön yemekle başlayan geleneksel iftar menüsü, ardından ''Begova'' çorbası ile devam ediyor. Ana yemekte ise Türk mutfağının örneklerinden etli dolma, sarma, kuru fasülye gibi leziz yemekler bulunacak.

- Ramazan ile dayanışma ve yardımlaşma ruhu da artıyor

Balkanlarda, Ramazan boyunca yoksullar için aşevleri kurulurken, ülkede yoksulların, evsizlerin ya da yolda kalanların doyurulduğu, ''Milli mutfaklar''da bir ay boyunca yoğun çalışacak

Saraybosna'daki Stari Grad Milli Mutfağı'da bu yıl hergün 100 yoksul vatandaşa iftar vereceğini açıkladı.

Mutfağın işletmecisi Zilha Şeto, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te yaşanan sel felaketine rağmen aşevinin oldukça fazla yardım aldığını söyledi.

Şeto, "Yaşanan sel felaketi bizi de biraz etkiledi ancak bu sene de biz faaliyetlerimize devam edeceğiz. Aşevimiz Ramazan ayı dışında günde bin 100 yemek veriyor. Bu sene Ramazan boyunca iftar yemeklerini azaltmak zorunda kaldık ve günde 100 iftar vereceğiz" konuştu. 

Ramazan ayında yapılan yardımların önemine işaret eden Şeto, Stari Grad Milli Mutfağı'nın hangi dine mensup olduğuna bakmadan durumu zor olanlara Ramazan boyunca yemek vermeye devam edeceklerini bildirdi. 

Şeto, bu Ramazan ayında sadece Saraybosna'da değil, sel felaketinden etkilenen ve ülkenin bazı kentlerinde evsiz kalan vatandaşlara da iftar göndereceklerini belirterek, bugüne kadar aşevine yardım eden Türk sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti. 

Eyüp Sultan Vakfı, Priştine'de günde iki bin kişiye iftar verecek

Kosova'nın başkenti Priştine'de yaşayan Müslümanlarda da Ramazan heyacanı şimdiden başlamış durumda.

Başkent Priştine merkezindeki Spor kompleksi önünde Kosova İslam Birliği ile Eyüp Sultan Vakfı'nın ortaklığında, dev iftar çadırı kuruldu.

Eyüp Sultan Vakfı'nın Balkanlar Müdürü Skender Yanova, iftar çadırının başkentte 7'inci, Mitrovitsa kentinde 5'inci ve Skenderay'da ise ilk defa kurulduğunu söyledi. 

Başkent Priştine'de Ramazan ayı boyunca günde iki bin kişiye iftar verileceğini belirten Yanova, çadıra gelemeyen yaklaşık 500 kişiye de iftar menüsünü evlerine götüreceklerini bildirdi.

Priştine'de yaşayan Yetulah Rama, bu yıl orucun yaklaşık 18 saat tutulmasının kendileri için sorun yaratmayacağını belirterek, oruç tutmanın insanın iradesine bağlı olduğunu aktardı. 

Makedonya'da Ramazan fakirlere yardım ışığında

Makedonya'da da Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ülke genelinde Müslüman vatandaşların yaşadığı kent ve köylerinde hazırlıklar devam ediyor. 

Cami ve evlerinde temizlik yapılmanın yanı sıra, Makedonyalı Müslümanlar ayrıca Ramazan ayında yapacakları özel yemekler için de hazırlıklarını sürdürüyor. 

Yardımlaşma ve dayanışma duygusunun doruk noktaya ulaştığı, geleneklerle ayrı güzellik katılan Ramazan ayı dolayısıyla bu yıl Makedonya'da fakirlere yönelik çok sayıda yardım kampanyası düzenlenecek.

Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, Ramazan ayı faaliyetlerine 2 ay önce başladıklarını belirterek, bu çalışmalar kapsamında maddi durumu iyi olmayan 500 Makedon aileye yardım paketi dağıtıklarını, ülkenin doğusunda yardıma muhtaç ailelere de yardım dağıtılacağını vurguladı.

Bu arada IHH ise Vasilovo kentinde 500 kişiye iftar verecek.

''Bereket Konvoyu'nun 10. Yılı''

Bayrampaşa Belediyesi'nce "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganıyla hazırlanan ve 9 yıl boyunca 9 ülkede yaklaşık bir milyon kişiye iftar dağıtan "Bereket Konvoyu"da bu yıl da Balkanlarda olacak.

Sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle bu yıl 10. kez yola çıkacak 3 tır, 2 otobüs, 3 minibüs ve teknik destek araçlarından oluşan konvoy, ramazan boyunca Balkanlar'daki farlı kentlerde iftar verecek.

İftar programlarının yanı sıra uğranılan her şehirde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri de düzenlenecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler