YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balkanlar'da Mevlit Kandili coşkusu
Balkanlar'da Mevlit Kandili coşkusu
03 Ocak 2015 00:36
Hazreti Muhammed'in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili, Sırbistan ve Makedonya'daki camilerde idrak edildi.

Sırbistan ve Makedonya'da yaşayan Müslümanlar, Hazreti Muhammed'in doğum günü olarak kutlanan Mevlit Kandili'ni çeşitli etkinliklerle kutladı. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yaşayan Müslümanlar, Mevlit Kandili nedeniyle kentteki tek cami olan tarihi Bayraklı Cami'yi doldurdu. Çeşitli ilahilerin seslendirildiği programda, mevlit ve Kur'an-ı Kerim okunurken, camideki vaazda da Hazreti Muhammed'in dünyaya gelişi ve hayatı anlatıldı.

Belgrad Müftüsü Muhamed Yusufspahiç, burada yaptığı konuşmada, Hazreti Muhammed'in alemlere rahmet olarak gönderildiğini ifade ederek, insanların sadece Allah'a ibadet ettikleri sürece özgür olabileceklerini kaydetti. Makedonya'da da kandil dolayısıyla ülke genelindeki bir çok camide mevlit ve ilahilerin okunduğu programlar düzenlendi.

Başkent Üsküp'te bulunan Hacı Balaban Camisi'nde yatsı namazının ardından Kur'an-ı Kerim ve mevlidin okunduğu programa çok sayıda Müslüman iştirak etti. Bosna Hersek'te ise Hazreti Muhammed'in doğum günü vesilesiyle organize edilen merkezi etkinlik, yarın tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi'nde Türkiye'den de katılımcılarla gerçekleşecek. Ülkede her yıl Hazreti Muhammed'in doğum günü vesilesiyle düzenlenen ve hayatını anlatan "Selam ya Resulullah" programı kapsamında, yaklaşık bir ay mevlit programları, kitap tanıtımları, ilahi konserleri ve benzeri etkinlikler düzenleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler