YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Balkanlar'da coşkulu kutlama
Balkanlar'da coşkulu kutlama
27 Kasım 2009 14:23
Kurban Bayramı Müslümanların yaşadığı Balkanlar'da da coşkuyla kutlanıyor....

Geniş bir Müslüman nüfusu barındıran Balkan ülkelerinde, Kurban Bayramı coşkuyla kutlanıyor.Bayram namazı dolayısıyla Bulgaristan, Romanya, Bosna-Hersek, Makedonya, Kosova ve Arnavutluk'ta camiler doldu taştı.

Balkan ülkeleri liderleri de yayımladıkları mesajlarla ülkelerinde yaşayan Müslümanların Kurban Bayramını kutladı.

BULGARİSTAN
         
İki milyona yakın Müslümanın yaşadığı Bulgaristan'da, bayram namazına büyük ilgi vardı. Başkent Sofya'da ibadete açık tek cami olan Banya Başı'nda yüzlerce kişi, namazı avluda kılmak zorunda kaldı.

Türklerin yoğunlukta yaşadığı Kırcaali, Şumnu, Rusçuk, Dobruca, Silistre, Razgrad, Targovişte, Hasköy, Varna ve Burgaz bölgelerinde de vatandaşlar namazın ardından birbirleriyle bayramlaştı.

Türk bölgelerinde bayramın ilk gününde eskiye göre daha fazla kurban kesilmesi de dikkat çekti. Bu bölgelerdeki belediyeler, Kurban Bayramı için çeşitli kültür etkinlikleri de düzenliyor.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov, birer mesaj yayımlayarak, ülkedeki Müslümanların Kurban Bayramını kutladı.

Bayram dolayısıyla Türkiye-Bulgaristan sınırında ise yoğun bir trafik gözleniyor. Akrabalarıyla bayramlaşmak için binlerce kişi Türkiye'den Bulgaristan'a gelirken, Bulgaristan'da öğrenim gören binlerce Türk öğrenci de bayramı aileleriyle birlikte geçirmek için Türkiye'ye gidiyor.
        
ARNAVUTLUK

Kurban Bayramı, nüfusun yüzde 80'inden fazlası Müslüman olan Arnavutluk'ta da kutlanıyor.

Başkent Tiran ile diğer yerleşim merkezlerinde Müslümanlar bayram namazı dolayısıyla camilerde bir araya gelerek bayramlaştı.

Cumhurbaşkanı Bamir Topi de bir mesaj yayımlayarak, Müslümanların Kurban Bayramını kutladı. Topi, mesajında, "Nerede bulunurlarsa bulunsunlar, tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutluyor, bayramın sağlık, barış ve huzura vesile olmasını diliyorum" dedi.

MAKEDONYA
         
Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov da Makedonya İslam Birliği Başkanı Hacı Süleyman Recepi'ye gönderdiği telgrafta, Makedonya Müslümanlarına huzur ve sağlık diledi.

İvanov, telgrafında, "Çok dinli ve çok uluslu Makedonya Cumhuriyeti'nde ortak hayatın yaşanması ve sevinçlerin paylaşılması herkesin arzusudur" ifadesini kullandı.

Başkent Üsküp'ün Türk çarşısındaki Osmanlı eserlerinden Murat Paşa Camisinde bayram namazından önce Türkçe vaaz verildi. Vaazda, Kurban Bayramının önemini vurgulanarak, dargınların barışması ve ihtiyacı olanlara yardım edilerek Müslümanlar arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi istendi.

KOSOVA
         
Kosova'nın başkenti Priştine'deki Yıldırım Beyazıt Camisinde bayram namazını kıldıran Kosova Başmüftüsü Naim Tırnava, bayram hutbesinde barış ve huzura çağrı yaptı. Tırnava, dini ve milli değerlerin korunması gerektiğini belirterek, yardımlaşmanın önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Fatmir Seydiu da bayram mesajında, Kosova'da inanç ve etnik kökenleri farklı vatandaşların bir arada yaşamasının, ülkenin zenginliği olduğunu söyledi. Seydiu, Kurban Bayramının Allah inancını, hoşgörü, saygı ve sevgiyi pekiştiren bir bayram olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği, geleneksel bayramlaşma törenini "Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği"nde yaptı. Büyükelçi Metin Hüsrev Ünler ve Türk Polis Kontenjanı Başkanı Emniyet Müdürü Mustafa Soysal ile dernek yöneticileri halkla bayramlaştı.

Kosova'da görev yapan Kosova Türk Taburunun konuşlandığı Prizren'deki Sultan I. Murat Kışlasında da bayramlaşma töreni düzenlendi.

Bu arada Priştine'de restorasyonu devam eden Fatih Camisi bu bayram da hizmet veremeyince, vatandaşlar bayram namazını cadde ve sokaklarda kılmak zorunda kaldı. Priştine'de Başmüftü Tırnava'nın kıldırdığı bayram namazına muhalefet liderlerinden Behcet Pacoli ve Ferit Agani de katıldı.
        
TÜRK KIZILAYINDAN 35 TON KURBAN ETİ

         
Kurban Bayramı dolayısıyla Türk Kızılayı, Kosova'da ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtıyor.

Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Hayati Çetin, yaptığı açıklamada, bayram süresince ekonomik durumu iyi olmayan ailelere toplam 35 ton kurban eti dağıtılacağını bildirdi.

Kosova'da görev yapan Türk polislerinin girişimiyle de Priştine Spor Sarayında bu akşam "3. Geleneksel Kurban Bayramı Çocuk Şenliği" düzenlenecek.

BOSNA-HERSEK'TE KURBAN BAYRAMI
         
Kurban Bayramı, Müslüman nüfusun bulunduğu Bosna-Hersek'te de coşkuyla kutlanıyor.

Bosna-Hersek Müslüman Birliği Bakanı Mustafa Ceriç, başkent Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Camisinde binlerce kişinin katıldığı bayram namazını kıldırdı.

Mustafa Ceriç, namaz öncesinde verdiği vaazda, Kurban Bayramının bütün Müslüman alemine hayırlara vesile olmasını diledi. Ülkede yaşayan Müslümanlara birlik ve barış çağrısında bulunan Ceriç, "Herkes birbirine saygı göstermeli, barış ve huzur için çalışmalıdır" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler