YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakış açılarımız birbirine yakınlaşmaya başladı
Bakış açılarımız birbirine yakınlaşmaya başladı
08 Şubat 2013 07:35
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''Suriye krizinin çözümüne ilişkin, İran, Mısır ve Türkiye'nin bakış açıları birbirine yakınlaşmaya başladı'' dedi.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Dönem Zirvesi çerçevesinde Kahire'de bulunan Ahmedinejad düzenlediği basın toplantısında, söz konusu yakınlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi vermedi.
 
Ahmedinejad ''İran, savaşı, Suriye halkına haklarının verilmesi için bir çözüm olarak görmüyor. Krizi bitirecek çözüm, Suriye rejimi ve muhalefeti arasında yapılacak ulusal uzlaşıdır. Özgürlük, seçme hakkı ve adalet her halkın hakkıdır ve kimse bu insani haklardan mahrum edilemez. Hükümetler bu hakları sahiplerine vermekle, halklar da gerçekleşmeleri için çaba sarfetmekle yükümlüdür'' diye konuştu. 
 
Bazı Arap ülkelerinin Suriye yönetiminin içişlerine karıştığı iddialarına işaret eden Ahmedinejad, ''Başka ülkelerin iç ve dış işlerine karışmak kimsenin hakkı değildir'' ifadelerini kullandı
 
Mısır halkı İran devriminin ortağıdır
 
İran devriminin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katılan Ahmedinejad,  Mısırlı aydın ve siyasetçilerin de şunları söyledi:
 
''Mısır halkını İran İslam devrimine ortak olarak görüyoruz. Mısır halkı İran halkına, İran halkı da Mısır halkına destek olmuştur. Problemlerimiz olabilir. Ama bu problemler, Mısır'la ilişkilerimizi güçlendirmekten bizi vazgeçirmeyecek. Çok yaşa İran, çok yaşa Mısır. Biz Mısır halkını seviyoruz ve sevmeye devam edeceğiz.''
 
 
AA
Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler