YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bakanlar serbes bırakılacak"
"Bakanlar serbes bırakılacak"
19 Şubat 2010 17:38
Cuntanın kurduğu konsey: Durum kontrol altında, bakanlar yakında serbest bırakılacak

Nijer'de dün iktidarı ele geçiren cuntanın kurduğu "Demokrasiyi Yenileme Yüksek Konseyi", ülkede durumun "kontrol altında" olduğunu bildirdi.

Konseyin sözcüsü Gukoye Abdülkerim, gazetecilere yaptığı açıklamada, "durumun kontrol altında olduğunu, anlaşmazlığın bulunmadığını" belirtti.

Tutuklanan bakanların yakında serbest bırakılacağını söyleyen Abdülkerim, devrik Devlet Başkanı Mamadou Tandja'nın bir büroda tutulduğunu ve durumunun iyi olduğunu, doktorunu görebildiğini ifade etti.

Sözcü, sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını ve ülkedeki kara ve hava sInırlarının TSİ 17.00 itibarıyla tekrar açıldığını da bildirdi.

Bu arada, yeni yönetimin lideri Salou Djibo, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir "danışma konseyi" kurulacağını söyledi.

Nijer'de dün isyancı askerler başkent Niamey'deki Başkanlık Sarayına bakanlar kurulu toplantısının bitmesinin ardından saldırmış, Devlet Başkanı Mamadou Tandja ile bakanları tutuklamıştı.

Askerler daha sonra devlet televizyonunda anayasanın askıya alındığını ve Nijer'i "Demokrasiyi Yenileme Yüksek Konseyi"nin yöneteceğini açıklamıştı.

Darbenin ardından askeri kaynaklar, Binbaşı Adamu Haruna'nın öncülük ettiği askeri darbenin başarılı olduğunu söylemişti. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler