YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Çavuşoğlu'ndan KKTC'de 'istikrar' mesajı
Bakan Çavuşoğlu'ndan KKTC'de 'istikrar' mesajı
18 Nisan 2016 16:21
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ziyarette bulundu. Yeni kurulan koalisyon hükümetiyle görüşen Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde devam eden istikrarın bozulmaması gerektiği mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yeni kurulan UBP-DP koalisyon hükümetini kutladı ve önemli mesajlar verdi. Çavuşoğlu, "Müzakere sürecinde istikrarın çok önemli olduğunu" kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde devam eden istikrarın bozulmaması gerektiği mesajını verdi. Kıbrıs sorunun önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Çavuşoğlu, "Müzakere sürecinde hem uyum hem de istikrar çok önemli. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin istikrarı çok önemli. KKTC'nin istikrarını ve devam eden müzakere sürecini sonuna kadar destekliyoruz" diye konuştu. Özel bir davet için Ada'ya gelen Çavuşoğlu, Milliyet'in KKTC'deki yeni kurulan koalisyon hükümeti ile ilgili sorusunu yanıtladı. "Koalisyon kuruldu. Burada siyasi partilerin kendi tercihleri" diye devam eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz koalisyon hükümetinin kurulmasına müdahale etmeyiz. Ama kısa sürede hükümetin kurulması önemli. Hangi parti nasıl koalisyon kurdu o bizi alakadar etmez. Mutluyuz istikrarın devam etmesinden. Öyle de olması gerekir. Kıbrıs sürecini önemsiyor" şeklinde konuştu.

KKTC'nin ileriye gitmesi

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya yaptığı ziyarette de, "KKTC’nin her alanda ileriye gitmesi, devam eden müzakereler bakımından da hayırlı ve uğurlu olur" demişti. KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi-Ulusal Birlik Partisi koalisyon hükümeti yıkılmış yerine UBP-Demokrat Parti koalisyon hükümeti kurulmuştu. Yeni Başbakan da, UBP Lideri Hüseyin Özgürgün olmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler