YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahreyn'in "istenmeyen kişi" ilan ettiği Amerikalı diplomat
Bahreyn'in "istenmeyen kişi" ilan ettiği Amerikalı diplomat
09 Temmuz 2014 01:40
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Malinowski: "Bahreyn'in kararı benimle alakalı değil, (hükümetle muhalefet arasındaki uzlaşı görüşmeleri) diyaloğu baltalamakla alakalı" dedi.

Bahreyn'i ziyareti sırasında ülkenin önde gelen Şii muhalefet grubuyla görüştüğü için Bahreyn hükümetince "istenmeyen kişi" (Persona Non Grata) ilan edilen ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, İnsan Hakları ve İşgücünden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tom Malinowski, Bahreyn'in tavrının, şahsıyla alakalı olmadığını, hükümetle muhalefet arasında yürütülen uzlaşı diyaloğunu zayıflatmayı amaçladığını savundu.

Malinowski, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Öyle görünüyor ki Bahreyn hükümetinin kararı benimle alakalı değil, diyaloğu baltalamakla alakalı. Uzlaşıya kendilerini adayanlar yılmamalı" ifadesini kullandı.

Bahreyn hükümeti, Amerikalı diplomatı, ülkeyi ziyareti sırasında Şii muhalefet grubu El Vifak ile görüşerek ülkenin içişleri karıştığı gerekçesiyle "istenmeyen kişi" ilan etmiş ve ülkeyi derhal terk etmesini istemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Malinowski'nin Şii muhalefet grubu El Vifak ile görüştüğünü doğruladı ancak Amerikalı diplomatın Bahreyn hükümet yetkilileriyle de bir araya geldiğine dikkati çekti.

Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki, dün yaptığı açıklamada, Bahreyn hükümetinin Malinowski'yi "istenmeyen kişi" ilan etme kararından derin kaygı duyduklarını belirtmiş, bu davranışların, ABD ve Bahreyn arasındaki güçlü ortaklıkla uyumlu olmadığını kaydetmişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler