YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahreyn'de muhalifler gösteri düzenledi
Bahreyn'de muhalifler gösteri düzenledi
07 Ocak 2015 02:14
Bahreyn'deki anamuhalefet hareketi Milli İslami Uzlaşı Cemiyeti (El-Vifak) Genel Sekreteri Ali Selman'ın tutukluluk süresinin 15 gün uzatılmasına karşı düzenlenen gösteriye güvenlik güçleri müdahale etti, 1 kişi gözaltına alındı.

Vifak'tan yapılan yazılı açıklamada, gösterilerin odak noktasının başkent Manama'nın batısındaki eski şehir bölgesi olduğu, gösterilere müdahale eden güvenlik güçlerinin aşırı kuvvet kullanması sonucu bazı göstericilerin yaralandığı, Vifak'ın Şura Meclisi Üyesi Mehdi el-Ikri'nin gözaltına alındığı ifade edildi.

 Açıklamada, başkent Manama'nın güneyindeki Sutra Adası ile batısındaki Buri, el-Malikiyye, Ebu Sabii ve ed-Derraz bölgelerinde de gösterilerin düzenlendiği aktarıldı.

Bahreyn başsavcılığı pazartesi günü, Salman'ın tutukluluk süresini 15 gün uzatmıştı.

Bahreyn İçişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Selman, kanunların ihlali ve kanunlara göre suç işlediği konusunda kendisine atfedilen konular hakkında sorgulanması için 29 Aralık'ta Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ifadeye çağrılmış, daha sonra gözaltına alınmıştı.

Ülke, Şubat 2011'de daha fazla demokrasi ve reform talebiyle Şii ve Sünni muhalefetin desteklediği gösterilere sahne olmuş, söz konusu olaylar karşısında hükümetin sergilediği sert tutum nedeniyle muhalefetteki El-Vifak Cemiyeti milletvekilleri görevinden istifa etmişti.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler