YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahreyn'de flaş gelişme
Bahreyn'de askerler göstericilere saldırdı...
Bahreyn'de flaş gelişme
16 Mart 2011 / 10:33 Güncelleme: 16 Mart 2011 / 10:34

Bahreyn'de Körfez İşbirliği Konseyi ülkeye asker göndermesi ve Kral'ın dün 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan etmesinin ardından, polis ve askerler bu sabah Şii muhaliflerin bir aydır kamp kurduğu başkent Manama'daki İnci Meydanı'na saldırdı.

Tanklarla meydana giren asker ve polislerin göz yaşarıcı gaz ve silahlarla hükümet karşıtı göstericilere müdahale etmesi sonucu, şu ana kadar en az iki gösterici öldü, çok sayıda kişi yaralandı. İki polis de, göstericilerin hızla sürdüğü bir araçtan ateş açılması sonucu öldü.  

Meydanın üzerinde helikopterlerin uçtuğu, polis ve askerlerin göstericilerin çadırlarını ateşe verildiği ve meydandan dumanlar yükseldiği belirtiliyor. Görgü tanıkları, protestocuların molotof kokteyli ve taşlarla atarak direnmeye çalıştığını ifade ediyor.

Manama'nın farklı bölgelerinden de silah sesleri duyulduğu öğrenildi.

Operasyona komşu Körfez ülkelerinden askerlerin katılıp katılmadığı bilinmiyor. KİK, ülkeye gönderilen askerlerin yetkisinin sadece önemli merkezleri korumakla sınırlı kalacağını açıklamıştı.

Bahreyn'de Şii din adamları, dün ülkede olası bir “katliamı” engellemeleri için uluslararası topluma çağrıda bulunmuştu.

İleri gelen Şii din adamları, yazılı açıklama yaparak, İnci Meydanı'nda korkunç bir katliamın beklendiği uyarısını yapmıştı.

Şİİ-SÜNNİ ÇATIŞMASI

Bahreyn’de 200 yıllık Sünni Krallığı'nın Şii isyancılara karşı yardım istediği KİK ülkelerinin ülkeye asker göndermesi, İran'ın büyük tepkisini çekmişti.

Bahreyn de, İran'ın eleştirilerini protesto için Tahran'daki büyükelçisini geri çağırmıştı.

Körfezler’deki Sünni iktidarların, Şiilerin gösterilerinin yayılmasıyla İran'ın bölgede etkisini arttırmasından endişe ettiği ve asker gönderme kararının da Tahran'a "açık bir mesaj" niteliğinde olduğu ifade ediliyor.

Ülkede 5. Filosu bulunan ve Bahreyn Krallığı'na desteğini sürdürdüğü için eleştirilen ABD ise, KİK'in asker gönderme kararından haberdar olmadığını açıklamıştı. (Hürriyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler