YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahreyn'de 12 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı  ​
Bahreyn'de 12 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı ​
16 Kasım 2015 10:35
Bahreyn'de polisi hedef alan bombalı saldırılarla ilişkili oldukları suçlamasıyla 12 kişinin vatandaşlıktan çıkarılarak ömür boyu hapse mahkum edildiği bildirildi.

 

Bahreyn resmi haber ajansı BNA'da yer alan Terör Suçları Başsavcısı Ahmed el-Hammadi'nin açıklamasına göre, Yüksek Ceza Mahkemesinde dün yargılanan mahkumların aleyhindeki delillerin 2013-2014 yılları arasındaki güvenlik güçlerini hedef alan altı bombalı saldırıyla "doğrudan bağlantılarını" gösterdiği belirtildi.

"Güvenlik güçlerini öldürmeye çalışmak, bombalı saldırı, insanları terörize etmek için patlayıcı bulundurmak ve insanların hayatını tehlikeye atmak" ile "Saar bölgesindeki bir evde bomba yapımında kullanılan patlayıcı maddeler üzerindeki parmak izlerinin beş mahkuma ait olması ve görgü şahitlerinin beyanı" gibi suçlamalarla, 12 mahkumun ömür boyu hapis ve vatandaşlıktan çıkarılma cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Mahkumların kararı temyize taşıma hakları olduğu bilgisi paylaşıldı.

- Terör suçlarından hüküm giyenler vatandaşlıktan çıkarılıyor

Öte yandan ülkedeki Şii muhalif El-Vifak Hareketi, yakın zamanda 187 kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığını açıkladı.

Bahreyn, 2013 yılında terör suçlarından hüküm giyenlerin vatandaşlıktan çıkarılmasını sağlayan yasayı kabul etmişti.

Ülkede, geçen ay düzenlenen bir operasyonda başkentin güney doğusunda bir evde 1,5 ton patlayıcı madde ve çok sayıda mühimmat ele geçirildiği bildirilmişti

Aynı şekilde Bahreyn güvenlik güçleri temmuz ayında yükünü İran'dan aldığını iddia ettiği silah, patlayıcı ve mühimmat taşıyan bir tekneyi ele geçirdiğini duyurmuştu.

Bahreyn, yaşanan gelişmeler üzerine Tahran Büyükelçisini istişare için geri çağırmıştı. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler