YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahreyn İran elçisini kovdu
Bahreyn İran elçisini kovdu
01 Ekim 2015 23:48
Bahreyn, İran’ın Bahreyn’deki elçisini istenmeyen kişi ilan ederek ülkeyi terketmesi için 72 saat verdi. Bahreyn ayrıca İran’daki elçisini de ülkeye geri çağırdı.

Bahreyn'in İran'daki elçisini geri çağırması, güvenlik güçlerinin Bahreyn'de büyük bir bomba üretim fabrikasını ortaya çıkarması ve buradan sorumlu çok sayıda İran İslam Muhafızları üyesini tutuklamasından hemen bir gün sonra gerçekleşti.

İran'ın Bahreyn'deki faaliyetleri sadece bu olayla sınırlı değil. Bahreyn güvenlik güçleri 15 Temmuz 2015 tarihinde ülkeye gizli yollardan çok sayıda yüksek nitelikli patlayıcı, otomatik silahlar ve askeri mühimat sokmaya çalışan iki gemi belirlemişti. Gemide yakalananlardan Abdulmuhsin Muhhamed'in 2013 yılında İran'da İran İslam Muhafızları'nın da kullandığı silahların eğitimi de dahil olmak üzere askeri eğitim aldığı tespit edilmişti.

27 Temmuz 2015 tarihinde Bahreyn'de bir patlama meydana gelmiş ve patlamada iki güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti. Reuters haber ajansının haberine göre patlamada kullanılan malzemeler İran'dan kaçak yollarla ülkeye sokulmaya çalışılan patlayıcı malzemelerle aynıydı.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler