YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahreyn için yardım çağrısı
Bahreyn için yardım çağrısı
18 Mart 2011 14:29
İran Bahreyn için yardım çağrısında bulundu...

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, ''Bahreyn'de halka yönelik katliamın durdurulması için tüm İslam alimleri ile liderlerinin harekete geçmesini'' istedi.

Ayetullah Cenneti, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde Bahreyn halkının barışçıl yöntemlerle yıllardır kendilerinden esirgenen haklarını istediğini ancak halktan kopuk yönetimin dış destek de alarak kendi halkını sindirdiğini söyledi.

''Bölge halkına yönelik tüm cinayetlerde ABD'nin eli var'' diyen Cenneti, ''Demokrasiden dem vuranlar, şimdi ne oluyor da halkın sahnede yerini almak istemesinden korkuyor '' diye sordu.

Suudi Arabistan ve başka körfez ülkelerinin, Bahreyn'e asker gönderdiğini hatırlatan Cenneti, ''Hiçbir uluslararası yasa, bir ülke halkının bastırılması için diğer ülkelerin askeri müdahalesine izin vermiyor'' dedi.

Ayetullah Cenneti, ''İslam alimleri, İslami teşkilatlar ve İslam ülkelerinin yetkilileri, haklarının iadesi için Bahreyn halkına yardım etmeli'' diye konuştu.

Cenneti, (Başbakan Recep Tayyip) ''Erdoğan'ın dediği gibi, bugün Bahreyn bir Kerbela'dır'' dedi.

Libya halkına yönelik de vahşice saldırıda bulunulduğunu hatırlan Cenneti şunları söyledi: ''Libya'da gerçekten tam bir deli yönetimde. Libya halkı, bu adama yıllarca tahammül etti, ama artık sabırları taştı ve ayaklandı.''

Bu arada devlet televizyonu, ülke genelinde cuma namazı sonrası Bahreyn ve Libya başta olmak üzere bölgedeki yönetimlerin halka yönelik baskılarını kınamak için gösteriler yapıldığını duyurdu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler