YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağımsızlık İskoçya'yı ikiye böldü
Bağımsızlık İskoçya'yı ikiye böldü
16 Eylül 2014 16:41
İskoçya'nın yaklaşık 600 bin nüfuslu en büyük şehri Glasgow'da yaşayan İskoçlar, iki gün sonra yapılacak bağımsızlık referandumunun ülke için tarihi önemini vurgulayarak farklı nedenleri gerekçe göstererek oy vereceklerini söylüyor.

İskoçya'nın başkenti Edinburgh'dan Glasgow'a yaklaşık 1 buçuk saat süren araba yolculuğu sırasında Harthill, Whitburn, Baillieston gibi köylerden geçiliyor. İskoçya'da büyük şehirlerde "bağımsızlığa evet" yanlılarının fazlalığı, evlerin cam ve balkonlarına asılan "evet" pankartlarıyla görülürken, köy ve kasabalarda Birleşik Krallık ile birlikten yana olanların daha fazla olması dikkati çekiyor.

Halkı madencilikle uğraşan Harthill köyünde, kapısının önündeki "hayır" pankartı ve asılı Birleşik Krallık bayrağı ile 68 yaşındaki John Cefferty'nin evi, yoldan geçenlerin ilgisini çekiyor. Cefferty, elinde tuttuğu "hayır, teşekkürler" posterini AA'ya göstererek, "Bize referandumda şans dileyin, birlikten ayrılmamamız lazım" diyor. Bağımsızlığa hayır diyecek birçok kişinin Cefferty kadar görüşlerini açıkça dile getirmemesi ve çekinmesi dikkatten kaçmıyor. Glasgow'a yaklaşırken Baillieston köyünün girişinde birlikten yana mesajlar veren İşçi Partisi, halka "bağımsızlığa hayır deyin" broşürleri dağıtıyor.

Ancak kampanyayı yürüten İşçi Partililer, çok fazla görüntü alınmasını istemiyor, basını görünce seçmenlerin çekindiklerini ve kendilerine yaklaşmadıklarının söylüyor. -"Evet" kavanozu dolu- Glasgow'un tarihi şehir merkezinin yanı başındaki "Referandum cafe", yerel halk kadar referandumu takip etmeye dünyanın dört bir yanından gelen basın mensuplarının da dikkatinden kaçmıyor. Şehrin işlek caddelerinden "Saltmarket" üzerinde bulunan kafede, üzerinde "evet" ve "hayır" yazan iki farklı kapı bulunuyor. Her iki yönde oy kullanacağını söyleyen Glasgowluların yanı sıra kararsızların da kafeye geldiğini AA'ya anlatan kafe çalışanı Simon Jones, bir hafta önce açtıkları kafenin gönüllü toplum projesi olduğunu dile getiriyor.

Jones, kampanya bürolarından farklı olarak kafenin tarafsız olduğunu belirterek, "Kararsızlar arasında özellikle göçmenler bulunuyor, buraya gelerek olası bağımsızlığın neler getireceğini soruyorlar" diyor. Kafedeki "evet", "hayır" ve "kararsız" kavanozlarındaki bağışlardan en çok "evet" kavanozunun dolu olması dikkati çekiyor. -"İskoçya değil, sanki bir Afrika ülkesi"- Çok sayıda mağazanın bulunduğu Trongate ve Argyle caddelerinde AA'ya konuşan Glasgowlular arasında, değişik görüşlü olanlar bulunuyor. 66 yaşındaki emekli Margaret Simpson, referandumda "hayır" oyu vereceğini söyleyerek, "Referandumun İskoçya için iyi olacağını düşünmüyorum. İskoçya küçük bir yer, olduğu gibi kalmalı" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler