YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bağımsız bir Kürt devletine doğru adım..."
"Bağımsız bir Kürt devletine doğru adım..."
10 Nisan 2014 15:46
Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ’Kürdistan Bölgesi, Irak ile konfederal bir birlikteliğe ve bağımsız bir Kürt devletine doğru adım atmaktadır' dedi.

Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ’Kürdistan Bölgesi, Irak ile konfederal bir birlikteliğe ve bağımsız bir Kürt devletine doğru adım atmaktadır' derken, yeğeni Başbakan Neçirvan Barzani, “Irak halklarının barış içinde birlikte yaşama arzusunu yok etmemeli ve federal anayasanın üzerinde şekillendiği temelleri yıkmamalıyız. Geleceğimizi umutsuzluğa teslim etmemeliyiz. Geleceğimiz aydınlık ve umut vericidir. Dünyadaki konjonktür, Kürdistan halkının lehinedir. Hepimiz, bu fırsatlardan istifade etmeliyiz" dedi.

Irak’taki gruplar, 30 Nisan'da yapılacak yerel ve genel seçimler için yoğun propaganda dönemine girerken, ülkenin kuzey kesimindeki Kürt yöneticiler de, çeşitli açıklamalarda bulunarak, federal sistemin devreye girmesini ima etti. Londra Merkezli SkyNews Arabic kanalına konuşan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, ‘Kürdistan Bölgesi’ olarak tanımladığı Kuzey Irak ile Irak’taki merkezi yönetimin konfederal bir birlikteliğe ve bağımsız bir Kürt devletine doğru adım attığını söyledi.

“Birlikte yaşama arzusu yok edilmemeli”

Mesut Barzani’nin yeğeni, bölgesel Kürt yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de Baas rejiminin yıkılışının 11’inci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Kürtler’in Irak’taki köhne sistemi değiştirmek için büyük çaba harcadığını, anayasa ve diğer yasaların yapılması için merkezi yönetime tam destek verdiklerini anlattı. Başbakan Neçirvan Barzani, Irak Anayasası’nın bu ülkedeki tüm halkların bir arada yaşama güvencesi olduğunu, buna herkesin anayasaya bağlı kalması gerektiğini söyledi. Başbakan Barzani, şu görüşleri dile getirdi:

“Irak’ta yaşayan halklar anayasanın katı merkeziyetçi bir hale bürünmesini istemedi. Geçmişte Irak’ta zengin kültürel, etnik ve dini kimlikleri üzerinde felaketlere yol açan ve ölümcül sonuçlar doğuran yanlış politikalar uygulandı. Baas rejiminin devrilmesinden bu yana geçen 11 yıllık süreçte Bağdat Hükümetleri baskı, abluka ve ambargoyla Kürdistan siyasetini zora sokmak istedi. Federal anayasanın ihlali anlamına gelen bu politikaları Irak’taki halkların bir arada yaşama isteğini de tehlikeye atıyor. Saddam rejiminin yıkılışından 11 yıl sonra, şimdi bir an durup kendimize şunu sormalıyız: Biz bu zengin ülkeyi nereye doğru sürüklüyoruz? Gelecekte bugünlere bakanlar bizi nasıl hatırlayacak? Ciddi bir çaba sarf ederek Irak halklarının barış içinde birlikte yaşama arzusunu yok etmemeli ve federal anayasanın üzerinde şekillendiği temelleri yıkmamalıyız. Geleceğimizi umutsuzluğa teslim etmemeliyiz.”

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler