YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağdat'ta 18 Türk işçi kaçırıldı
Iraklı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Bağdat'ta 18 Türk işçi maskeli kişiler tarafından kaçırıldı. Kaçırılan Türklerin 3'ünün mühendis, 15'inin işçi olduğu belirtildi.
Bağdat'ta 18 Türk işçi kaçırıldı
02 Eylül 2015 / 09:52 Güncelleme: 02 Eylül 2015 / 11:55

Iraklı yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Bağdat'ta 18 Türk işçi maskeli kişiler tarafından kaçırıldı. Dışişleri kaynakları, kaçırılan işçilerin arasında 3 kişinin mühendis olduğunu belirtti.
Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan, Reuters'a yaptığı açıklamada, Türk işçilerin Bağdat'ın Habibiya bölgesinde kaçırıldığını duyurdu.

Irak'ın Musul kentinde bulunan Türk Başkonsolosluğu'nun 46 Türk çalışanı geçtiğimiz yıl terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılmış, Türk hükümetinin yoğun çabaları ile çalışanlar, 101 gün sonra kurtarılmıştı.

Kurtulmuş haberi doğruladı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş: "Bağdat'ta bir Türk müteahhitlik firmasında çalışan 18 vatandaşımız kaçırılmıştır. Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir."

İşte ilk açıklama,

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: "Bağdat'ta bir Türk müteahhitlik firmasında çalışan 18 vatandaşımız kaçırılmıştır. Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir."

Stadyum inşaatı şantiyesi basıldı

Öte yandan Nurol Holding'den yapılan açıklamada, olayın Bağdat'ın Sadr bölgesindeki 30 bin kişilik stadyum inşaatı şantiyesi basılarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Şantiyenin saat 03.00 sularında kimliği bilinmeyen üniformalı bir grup tarafından basıldığı ifade edildi. Şantiyeye gelen kişilerin oda ve ofislerde kapıları kırarak arama yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, haberin holdinge ulaşmasıyla konunun Dışişleri Bakanlığı ve yerel emniyet güçlerine aktarıldığı belirtilerek "Olayın bir an önce açıklığa kavuşturularak personelimize sağ sağlim ulaşılması konusunda her türlü girişimde bulunmaktayız" ifadesi kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, AA muhabirine verdikleri bilgide, Irak güvenlik makamlarıyla Bağdat Büyükelçiliğinin temas halinde olduğunu, kaçırılmanın olası nedenlerinin araştırıldığını kaydetti.

Türk işçileri diğer ülkelerin vatandaşlarından ayrı tutuyorlar

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak’ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek, "Kaçırılma sırasında şirkette Türk işçilerini diğer ülkelerin vatandaşlarından ayırarak bir seçime tabi tuttuklarını öğrendik" dedi.

Bilgiç, düzenlediği haftalık basın toplantısında, Bağdat'ta bir Türk şirketinin stadyum inşaatında çalışan 18 Türk vatandaşının dün gece üniformalı bir grup tarafından kaçırıldığını öğrendiklerini belirtti. Olayın saat 03.00 civarında meydana geldiğini söyleyen Bilgiç, şunları kaydetti:

“Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor. Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk’ün arasında 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz.”

Bir gazetecinin “Sadece Türk işçiler mi alıkonulmuş” sorusunu yanıtlayan Bilgiç, Türk işçilerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi tutulduğu yönünde bilgi edindiklerini kaydetti.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler