YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağdat'a havan topu saldırısı
Bağdat'a havan topu saldırısı
22 Şubat 2010 07:59
Sıkı koruma altında bulunan yeşil bölgeye düzenlenen saldırıda 5 kişi yaralandı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, hükümet binaları ve diplomatik temsilciliklerin bulunduğu sıkı koruma altındaki Yeşil Bölgeye düzenlenen havan topu saldırısında, 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

Polis açıklamasına göre, iki havan topu mermisinin düştüğü Yeşil Bölgede bazı araçlar da hasar gördü.

Bölgeden gelen haberlerde, havan topu mermilerinden birinin yol açtığı şiddetli patlamayla, Bağdat'ta çoğu kişinin şafaktan önce uyandığı belirtildi.Uluslararası ajanslar, Irak'ta son iki yılda saldırı ve şiddet olaylarında azalma görüldüğü, ancak El Kaide gibi Sünni militan grupların, Şiilerin önderliğindeki Başbakan Nuri Maliki hükümetini zayıflatmak için bombalı saldırılara devam ettiği yorumlarına yer veriyor.        

Bu yorumlara göre, Bağdat'ta geçen Ağustos, Ekim, Aralık ve Ocakta hükümet binaları ve otelleri hedef alan intihar saldırılarında yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesi, 7 Martta yapılacak genel seçimler öncesi Irak güvenlik güçlerine güveni de zayıflatıyor.

Irak'tan 2011 yılı sonuna kadar çekileceğini ilan eden ABD güçleri, işgalden itibaren genelde ellerinde tuttukları Yeşil Bölgenin kontrolünü geçen yıl Irak güvenlik güçlerine devretmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler