YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağdat, Kasım Süleymani'yi Musul'a istedi mi?
Irak hükümetinin, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin Musul operasyonunda yer almasını istediği öne sürülüyor.
Bağdat, Kasım Süleymani'yi Musul'a istedi mi?
17 Ekim 2016 / 17:43 Güncelleme: 17 Ekim 2016 / 18:09

Irak hükümetinin, İran Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani'nin Musul operasyonunda yer almasını istediği iddia ediliyor

Lübnan merkezli sol eğilimli Al Akhbar'ın arapça sitesinden Haşdi Şabi'nin bir komutanına dayanarak verdiği habere göre, Bağdat hükümeti, Kasım Süleymani'den Musul operasyonuna katılmasını istedi. Haberde şu ifadeler kullanıldı: 

"Haşdi Şabi'den isminin açıklanmasını istemeyen bir komutan, 'Uluslararası koalisyonun şu anda güçlerimizin yerleştiği bölgelerde varlığı yok. Aslında, uluslararası koalisyonun operasyona katılıp katılmaması da bizi ilgilendirmiyor. Bu, General Kasım Süleymani'nin katılmasını talep eden merkezi yönetimi ilgilendirir" ifadesini kullandı. 

Geçtiğimiz Ağustos ayında Kasım Süleymani, beraberinde büyük bir maiyetle Ninova iline gitmişti. Bununla ilgili açıklamada bulunan Haşdi Şabi sözcüsü Ahmed El Esedi, Süleymani'nin Musul Savaşı için yapılmakta olan hazırlıkları kontrol etmek amacıyla geldiğini, beklenen Musul Savaşına Süleymani'nin genel komutanlık yapacağını söylemişti.

Ancak daha sonra, Irak ordu kurmaylarınığn ve parlamentodaki Sünni grupların bunu reddetmesi üzerine Süleymani'ye Musul operasyonunda rol verilmesinden vazgeçildiği belirtilmişti.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler