YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağdadi'nin ölümü 'tamamen kurgu' iddiası
IŞİD lideri Bağdadi’nin ölüp ölmediğine dair henüz kesinleşen bir bilgi yok. Ancak dünya basını çok ilgin iddialar ortaya koymaya devam ediyor
Bağdadi'nin ölümü 'tamamen kurgu' iddiası
11 Kasım 2014 / 19:52 Güncelleme: 11 Kasım 2014 / 19:55

Pentagon, iddiayı teyit etmedi. Twitter hesaplarından paylaşılan mesajların ise güvenilir olmadığı ortaya çıktı. Son olarak Iraklı yetkililer Bağdadi'nin ağır yaralandığını, Suriye'ye götürüldüğünü açıkladı.

Muamma sürerken yeni ve ilginç bir iddia ortaya atıldı

ABD'den yapılan son açıklamada iddianın teyit edilmediği belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, son açıklamasında "Koalisyon uçakları 7 Kasım'da, IŞİD liderlerinin Musul çevresinde toplanacağı bilgisi üzerine, oradaki 10 silahlı aracı da içeren konvoya hava saldırıları düzenlendi. Bağdadi'nin o konvoyda olup olmadığını teyit edemiyoruz. IŞİD terör örgütünü hedef almayı sürdürüyoruz, ancak şimdilik bu konuda daha fazla bilgimiz yok." dedi.

Yoksa hepsi birer kurgu mu?
 
Yaşanan muamma sonrası ilginç bir değerlendirme Daily Mail'den geldi. Daily Mail’de yer alanhabere göre IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi herkesi kandırmış olabilir. Bağdadi'nin esas amacı ABD'yi öldüğüne inandırmaktı. siyaset ve drama içerikli ünlü televizyon dizisi Homeland’dan örnek veren İngiliz haber sitesi Bağdadi’nin Homeland tarzı bir ölüm planlamış olabileceğini yazdı.

Buna göre Bağdadi kendi ölümünü tasarladı ve bütün dünyayı öldüğüne inandırdı. Homeland dizisinde El Kaide terör örgütü lideri Haissam Haqqani'nin bir hava saldırısında öldüğü sanılmıştı.

Önce doğrulandı, sonra...

IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bağdadi'nin yaralandığını duyururken konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. "Halifenin ölmesiyle hilafetin son bulacağını mı zannediyorsunuz" ifadesini kullanan Adnani, Bağdadi'nin sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.

İkinci iddia: Yerini tespit etmek için...
 
Ancak bu tweet’ten sonra örgüt bir açıklama yapmış ve el-Adnani’nin twetter hesabı olmadığını, mesajın, el-Bağdadi’nin yerini saptamak amacıyla, ABD tarafından organize edildiğini ileri sürmüştü.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler