YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BAE'den önemli Türkiye kararı!
BAE'den önemli Türkiye kararı!
26 Nisan 2016 07:47
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Abu Dabi ziyaretinde iki yıldan uzun süredir gerilen ilişkilerin düzelmesi hedefleniyor.

Yakınlaşmanın ilk adımı olarak Birleşik Arap Emirlikleri, yaklaşık iki yıldır Ankara'ya atamadığı büyükelçisini 7 Mayıs'ta gönderecek.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed el Nahyan'ın davetine icabetle Başkent Abu Dabi'ye gelen Çavuşoğlu, ülkeden ayrılmadan önce temaslarıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

Ziyaretin Türkiye-BAE ilişkileri açısından adeta dönüm noktası olduğunu ve yeni bir sayfa açtıklarını dile getiren Çavuşoğlu, "Bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle Suudi Arabistan'la beraber bölgenin istikrarı ve güvenliği için ne kadar önemli olduğunu karşılıklı vurguladık" dedi.

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed el Nahyan tarafından divanda kabul edildiklerini belirten Çavuşoğlu, görüşmeye Dubai Emiri, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum'un da katıldığını aktardı.

BAE ANKARA BÜYÜKELÇİSİ 7 MAYIS'TA GÖREVE BAŞLAYACAK 

BAE'nin Ankara Büyükelçisi'nin 7 Mayıs'ta göreve başlayacağını söyleyen Çavuşoğlu, Körfez Birliği'nin 5'inci toplantısının büyük olasılıkla Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığında Riyad'da yapılacağını ifade etti.

"Bu bölgenin istikrar ve güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz" diyen Çavuşoğlu, Körfez Birliği ile olan mekanizma çerçevesinde bölgesel işbirliğini daha da güçlendireceklerini söyledi. Türkiye ile BAE arasındaki diplomatik ilişkiler, Abu Dabi yönetiminin Mısır'daki darbenin ardından göreve gelen yönetimi desteklemesi üzerine gerilmişti. BAE, Türkiye'nin Mısır politikasına tepki olarak Ankara Büyükelçisini geri çağırmıştı.

//
 // Erkan
Hangi ülkenin Mısır politikası değişti? Bizim mi, onların mı?...
26 Nisan 2016 Salı 11:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler