YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
B-2 dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri
B-2 dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri
B-2 dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri
12 Temmuz 2008 / 15:46 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Geçtiğimiz şubat ayında dünyanın en gelişmiş jeti B-2’yi meğer bir su damlası düşürmüş. 1.4 milyar dolarlık savaş uçağının ıslanan algılayıcıları yüzünden yere çakıldığı anlaşıldı


ABD’DE dünyanın en gelişmiş bombardıman uçağı B-2’lerden biri olan “Kansas Ruhu” geçtiğimiz 23 Şubat’ta Guam Adası’ndaki Andersen Hava Üssü’nden kalkışı sırasında yere çakılmıştı. Pilotlar fırlatma koltukları sayesinde hayatta kalırken ABD Ordusu jetin düşüş nedeni bulmak için araştırma başlatmıştı. İşte bu araştırmanın sonucu önceki gün belli oldu. Uçak ıslanan algılayıcıların gönderdiği bilgilerin uçuş bilgisayarının kafasını karıştırması sonucu düşmüş.


UÇAĞIN BEYNİ BULANDI


TAM 1.4 milyar dolarlık savaş uçağın kontrol sistemini (FCS) besleyen 24 basınç sensöründen 3’ünün ıslandığı ortaya çıktı. Söz konusu üç algılayıcıdaki nem uçağın, hava basıncı değerlerini yanlış okumasına neden oldu.


MÜHENDİS UYARDI


Kazadan iki yıl önce bir uçak mühendisinin algılayıcıları ayarlamadan önce sistemdeki suyun dışarı atılması konusunda uyarıda bulunduğu ancak ikazın dikkate alınmadığı öğrenildi. Yetkililer şu anda ABD Hava Kuvvetleri’nde 20 tane olan B-2’lerin genellikle hangar dışında nemli ve yağışlı havaya sıkça maruz kaldığını açıklıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler