YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azez-Cerablus hattının birleşmesine 12 kilometre kaldı
24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ÖSO, TSK'nın desteğiyle Azez-Cerablus hattında kontrolü büyük ölçüde ele geçirmiş durumda.
Azez-Cerablus hattının birleşmesine 12 kilometre kaldı
03 Eylül 2016 / 12:47 Güncelleme: 05 Eylül 2016 / 07:29

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) desteğiyle Suriye’nin Türkiye sınırında DAEŞ’in kontrol ettiği Azez-Cerablus hattını teröristlerden arındırmaya devam ediyor. İki bölge arasındaki fiziki bağlantının sağlanmasına 12 kilometre kaldı.

TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon hava kuvvetlerince Halep ilinin kuzeyinde terör tehditlerine karşı 24 Ağustos’ta başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı sürüyor.

ÖSO, Halep’in kuzeydoğusunda Fırat Nehri’nin batı yakasında yer alan Cerablus’ta TSK desteğiyle bölgeyi büyük ölçüde ele geçirmiş durumda.

Muhalifler, Sucu Çayı’nın iç çemberinde kalan Ganime, Süveyda, (Aşağı) Kandura, Ras el-Coz ve Beyt Muhammet Hilal köylerini de DAEŞ’ten kurtarmayı hedefliyor. 

1-20160904124757.jpg

Harekatın Cerablus ayağında, Türkiye sınırından güneye 24 kilometre derinliğe inen ÖSO, Fırat Nehri’nin batıya uzanan kolu Sucu Çayı’na ulaşmıştı.

Çayın güneyinden itibaren terör örgütü PYD/PKK’nın kontrol bölgesi başlıyor.

Azez-Cerablus hattının batısında Azez’in komşu ilçesi Çobanbeyli’de de ÖSO güçleri ilerlemeye devam ediyor.

Bir grup TSK zırhlısının Kilis ilinin Elbeyli ilçesinden Çobanbey’e girmesiyle hız kazanan harekat, Suriye’nin Türkiye sınırı boyunca gelişiyor.

ÖSO güçleri Çobanbey’den terör örgütü DAEŞ’e karşı yapılan hamlede, doğu yönünde hareket ederek ilk etapta dar bir koridor üzerinden Cerablus’a ulaşmayı hedefliyor.

Harekatta gelinen aşamada Azez-Cerablus hattının birleşmesi için yalnızca 12 kilometre kaldı.

 

AA

STRATEJİ GÜZEL DE UFAK ÇAPTA OLMUŞ...
 // ARSLAN
Münbiçi alsak çobanbey ve münbiç arasında kalan bu geniş bölgeleri daha kolay alırdık daeş geri çekilmek zorunda kalırdı üç koldan baskı görünce tek çıkış noktası geri çekilme olacaktır...

Gördüğüm kadarıyla bu taktik 12 kmlik bölgeyi almak için kullanılıyor..!
Elimizdeki silah ve menzilleri düşünülürse şuanda ki yaptığımız harekat askeri gücümüze oranla çok ufak gelir daha emniyetli olması hasebi ile düşünülmüş ama güvenli bölge oluşturmak için süreyi uzatmış oluyoruz..!...
04 Eylül 2016 Pazar 16:03
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler