YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azeri vekilden 'Türkiye' çağrısı
Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva, "Çok iyi bilirler Türkiye’nin, Türk dünyasının bütün Müslüman dünyasının en büyük kalesi olduğunu. O yüzden de yaşadığınız her yerde Türkiye'ye sahip çıkın" çağrısında bulundu.
Azeri vekilden 'Türkiye' çağrısı
02 Nisan 2016 / 11:35 Güncelleme: 02 Nisan 2016 / 17:21

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva, ''Çok iyi bilirler Türkiye'nin, Türk ve bütün Müslüman dünyasının en büyük kalesi olduğunu. Bu kale zayıflarsa, bölünürse, parçalanırsa Türk dünyası da zayıflayacak, tüm Müslüman dünyası da zayıflayacak. O yüzden bugün Türkiye'ye sahip çıkma günüdür. Bugün Türkiye'yi zayıflatmaya çalışanlarla mücadele etme günüdür'' diye konuştu.

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanvekili Ganire Paşayeva, Türk Ocağı Zonguldak Şubesi'nin Genel Maden İşçileri Sendikası Şemsi Denizer Konferans Salonu'nda düzenlediği 'Yeni gelişmeler ışığında Türkiye-Azerbaycan ilişkileri' konulu konferansa katıldı.

Konferansı Zonguldak Başsavcısı Necip Topuz, öğrenciler ve vatandaşlar dinledi. Şehitler için saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasının ardından konuşan Ganire Paşayeva, birlik ve beraberlik içinde terörün kökünü kazıyacaklarını söyledi.

Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün önemli olduğunu ifade eden Paşayeva, şöyle konuştu:

''İnsanlar tanımadığı, bilmediği bir şeye sahiplenemez. Sahiplense de o duygudan öteye gidemez. Ama bugün bizim ihtiyacımız olan sadece duygusallık değil. Bizim ihtiyacımız olan bilgili ve bilinçle birbirimize sahiplenmek gerekir. Çünkü biz bu coğrafyada yeni bir Çanakkale'den geçiyoruz. Bunu çocuklarımızın, ailelerimizin, insanlığımızın hepsinin bilmesi gerekir. 100 yıl sonra yeni bir Çanakkale süreciden geçiyoruz.''

''YAŞADIĞINIZ HER YERDE TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIKIN''

Yeni bir dünyada var olmanın tek yolunun güçlü olmaktan geçtiğini anlatan Paşayeva, bunun da birlik ve beraberlik ile Türk dünyasının birbirine daha çok gerçekleştirebileceğini söyledi.

Türkiye'deki terör saldırılarına değinen Paşayeva, ''Terör örgütleri PKK, PYD filan bunlar görünen yüzdür. Arkasında silahı, parayı kim verir, politik gücü kim verir? O arkayı da görmesi gerekir bizim insanımız. Çok iyi bilirler Türkiye’nin, Türk dünyasının bütün Müslüman dünyasının en büyük kalesi olduğunu. Bu kale zayıflarsa, bölünürse, parçalanırsa Türk dünyası da zayıflayacak, tüm Müslüman dünyası da zayıflayacak. O yüzden de yaşadığınız her yerde Türkiye'ye sahip çıkın. Bugün Türkiye'ye sahip çıkma günüdür. Bugün Türkiye’nin zayıflatmaya çalışanlarla mücadele etme günüdür. Onun zayıflatılmasına izin vermeme günüdür. Onun parçalanıp, bölünmesine izin vermemeliyiz. Onun isteyen güçler var'' dedi.

 // ibrahim
sizin gibi miliet vekilleri oldukca sirtimiz yere gelmez allah turk milletin yar ve yardimcisi olsun saygilarila...
02 Nisan 2016 15:07
 // vatandaş
Azeri kardeilerimizin bu düşüncesi çpk önemli. İçimizdeki uşaklar da azıcık gerçrkleri anlayın artık. Her şey güzel olacak inşllh....
02 Nisan 2016 15:02
söyleyen değil söyleyen bak
 // mustafa
soyleten Allah. bunları türkiyede yaşayan sozde vekil gazeteci akademisyen yazar sanatçı musvetvettelerine ithaf olunur....
02 Nisan 2016 13:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler