YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azeri-Ermeni sınırında tansiyon yükseldi
Azeri-Ermeni sınırında tansiyon yükseldi
05 Mart 2008 12:26
Azeri-Ermeni sınırında tansiyon yükseldi


Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ve Ermenistan'daki tartışmalı seçimlerin ardından Azeri-Ermeni sınırında tansiyon yükseldi. İki ülke arasında 1994 yılında imzalanan ateşkesten bu yana henüz bir barış anlaşması sağlanamaması da bölgede gerilimin artmasına yol açıyor. Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ bölgesinde önceki günden bu yana yaşanan çatışmalarda 12 Ermeni askeri ile 3 Azeri askeri öldü. Azerbaycan yönetimi, Ermenistan'a bağlı güçlerin cephe hattında ateşkes ihlalinde bulunduklarını açıkladı. Erivan'ın, 19 Şubat'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından içeride yaşanan sorunları kapatmak için Ermeni halkının ve dünya kamuoyunun dikkatini Ermeni-Azeri çatışmasına çekmeye çalıştığı ileri sürülüyor. Ermenistan'da Robert Koçaryan yönetimi, seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle protes-to gösterileri düzenleyen muhalefet yanlılarını şiddet kullanarak dağıtmış, olağanüstü hal ilan etmişti.


Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın sözcüsü Eldar Sabiroğlu, Ermenistan'a bağlı güçlerin cephe hattının bazı kesimlerinde önceki gün sabah saatlerinden itibaren ateşkes ihlalinde bulunması üzerine çatışma çıktığını ve gece geç saatlere kadar sürdüğünü açıkladı. Çatışmalarda 12 Ermeni askerinin öldüğünü, 15'inin ağır yaralandığını bildirdi. Sabiroğlu, bölgedeki olayların devam ettiğini kaydederek, "Ermenistan içeride yaşadığı sorunları kapatmak için Ermeni halkının ve tüm dünyanın dikkatini Ermeni-Azeri çatışmasına yönlendirmek istiyor. Ermenistan askerlerinin Azerbaycan sınırında yaptıkları tüm ihlallerin gerçek nedeni bu." diye konuştu. Ermenistan'daki cumhurbaşkanı seçimlerini kazanan Başbakan Serj Sarkisyan tarafından yapılan açıklamada ise cephe hattındaki çatışmaların Azerbaycan tarafının Ermeni güçlerinin kontrolündeki bazı mevzileri almak istemesiyle çıktığı, kısa süre Azeri güçlerinin elinde kalan bu mevzilerin tekrar geri alındığı ileri sürüldü. Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Seyran Ohanyan tarafından yapılan açıklamalarda da Azerbaycan'ın, Ermenistan'daki iç karışıklıktan yararlanmak istediği ve bu nedenle ateşkes ihlali yaptıkları iddia edildi.


14 yıldır çözüm bulunamıyor


İki ülke arasındaki barış görüşmelerini sürdüren Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu'nun 14 yıldır sürdürdüğü müzakerelerde herhangi bir çözüme ulaşamaması son dönemde 'savaşla çözüm' söylemlerinin artmasına neden olmuştu. Azerbaycan Savunma Bakanı Safar Abiyev, Ermenistan'ın saldırgan politikalarından vazgeçmediğini, iki ülke arasında bir savaşın kaçınılmaz olduğunu söylemişti. On binlerce insanın hayatını kaybettiği ve 1 milyondan fazla Azeri'nin göçmen konumuna düştüğü Azerbaycan toprakları Yukarı Karabağ'da Ermenistan işgali devam ediyor. 1994 yılından bu yana sürdürülen müzakerelerde sonuç alamayan Azerbaycan, savaş söylemlerini daha sık dillendirirken, Ermenistan da her geçen gün bölgedeki varlığını pekiştiriyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler