YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan’dan gövde gösterisi!
Hazar Denizi’nde deniz ve hava kuvvetlerinin katılımıyla askeri tatbikat başlatıldı
Azerbaycan’dan gövde gösterisi!
14 Kasım 2014 / 11:28 Güncelleme: 14 Kasım 2014 / 11:37

Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın komutasındaki tatbikatta 5 bin asker, 40 savaş gemisi ve botu, 58 füze sistemi, 20 savaş uçağı ve helikopteri ile 50 farklı hava savunma sistemi yer alıyor.

5 gün sürecek tatbikata, özel harekat birlikleri de katılıyor. Bu arada, Ermenistan düşürülen helikopterle ilgili olarak “ciddi sonuçları olacak” açıklaması yaptı.

Azerbaycan, tatbikata başladı

Azerbaycan, Hazar Denizi’nde deniz ve hava kuvvetlerinin katılımıyla geniş çaplı askeri tatbikat başlattı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, daha önce belirlenen plana göre düzenlenen tatbikata deniz kuvvetlerinin tamamının, hava ve hava savunma kuvvetlerinin bir kısmının, ayrıca Olağanüstü Haller Bakanlığı ve Devlet Sınır Hizmeti’ne bağlı askeri birliklerin de katıldığı bildirildi.

Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Necmeddin Sadıkov’un komutasında yapılan tatbikatta 5 binden fazla asker, 40 savaş gemisi ve botu, 58 füze sistemi, 20 savaş uçağı ve helikopteri ile 50 farklı hava savunma sistemi yer alıyor. Özel harekat birliklerinin de katıldığı tatbikatın tatbikatın 17 Kasım’a kadar devam edeceği belirtildi.

Ermenistan uçağını düşürdüler

Azerbaycan hava savunma güçleri Ermenistan ordusuna ait savaş helikopterini provokatif uçuşlar yaptığı gerekçesiyle düşürdüğünü açıklamıştı.

AGİT açıklaması

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı Didier Burkhalter, Ermenistan ile Azerbaycan cephe hattında bir helikopterin düşürülmesinden derin kaygı duyduklarını belirterek, ateşkes rejimine saygı duyulması çağrısı yaptı.

Özel Kuvvetler Komutanı da ziyaret etmişti

Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı geçtiğimiz günlerde Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştirmiş Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki askeri mevzileri ziyaret etmişti.

rs1-159.jpg

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler