YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan'da Formula 1 için geri sayım
Azerbaycan'da Formula 1 için geri sayım
18 Haziran 2016 17:47
Azerbaycanlılar, ülkelerinin ilk kez ev sahipliği yaptığı Formula 1 Dünya Şampiyonası Avrupa Grand Prix'sinin coşku ve heyecanını yaşıyor.

Formula 1'de sezonun Avrupa ayağı olarak geçen grand prix için hem piste dönüştürülen sokaklarda hem de yarışın yapılacağı güzergahın etrafındaki bölgelerde yarış havasına girildi.

Yarın düzenlenecek yarış öncesi yapılan antrenman ve sıralama turları nedeniyle Bakü sokaklarında yarış arabalarının sesleri yankılanıyor.

Biletli Bakülü yarışseverler, Azneft Meydanı, tarihi Kız Kalesi ile İçerişehir'in kale kapıları gibi kültürel yapılar önünde yer alan tribünlerden turları izlerken, bileti olmayanlar ise Formula 1 merakını evlerinin piste bakan balkonlarından seyrederek gideriyor. Bazı vatandaşları ise güzergahtaki bariyerler arasında buldukları boşluklardan yarışları izlemeye çalışıyor. Yarışları, Azerbaycanlıların yanı sıra 10 binden fazla turist de takip ediyor. 

Turlara verilen arada yarışın yapıldığı pistin yanındaki sahilde de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 

Sahilde kurulan stantlarda Azerbaycan'a has kültürel ürünler ile el sanatlarının tanıtımı yapılırken, yarışseverlere Azerbaycan mutfağından çeşitli tatlar ikram ediliyor. Aynı alanda kurulan oyun bölgesinde ise Bakü pistinin simülasyonu şeklindeki Formula 1 oyunlarına da büyük ilgi gösteriliyor. Ünlü Formula 1 pilotlarının sahilde kurulan maketleriyle bol bol fotoğraf çektiren yarışseverler, Formula 1 mağazalarına da büyük ilgi gösteriyor. 

Yerli ve yabancı müzisyenler ile sokak sanatçılarının şarkı ve dansları, Azerbaycanlı vatandaşlara eğlenceli dakikalar yaşatıyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler