YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan'da 21 Aralık endişesi
Azerbaycan'da 21 Aralık endişesi
21 Aralık 2012 10:39
Dünya gündemini etkileyen "21 Aralık" kıyamet senaryoları Azerbaycan'da da belli ölçüde etkili oldu.

 

Azerbaycanlılar, Maya takvimine dayandırılan "kıyamet" inanışına aldırış etmeden günlük yaşamlarını sürdürse de Bakü'de bu söylemlere inananların da olduğu gözlemlendi.
 
Hemen hemen her gün binlerce aracın uzun kuyruklar oluşturduğu Bakü sokaklarında bugün trafik yoğunluğu yaşanmazken, bazı veliler çocuklarını okullara göndermedi.
 
Bakü Trafik Polisi İdaresi'nden yapılan açıklamada, 20 Aralık akşam saatlerinden itibaren Bakü sokaklarında araç sayısının azaldığının gözlemlendiği, bunun nedeninin ise "kıyamet" inanışı ile ilgili olduğu belirtildi.
 
Yapılan açıklamada, halktan bu tarz inanışlara uymaması tavsiye edildi.
 
Ayrıca, şehirlerarası ulaşım hizmeti yapan bazı firmalar yolcuların az olması nedeni ile seferleri iptal ederken, bazı otobüsler az sayıda yolcu ile yola çıktı.
 
"21 Aralık" söylentileri, Azerbaycan eğitim hayatını da etkiledi. Başkent Bakü'deki bazı okullarda, okula gelen öğrenci sayısında göze çarpan oranda azalma gözlemlendi.
 
Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, okullarda yaşanan devamsızlık sorunu doğrulanırken, daha önce yapılan uyarılara rağmen bazı velilerin söylentilere inanarak çocuklarını okula göndermediği, fakat öğretmenlerin tam kadro ile görevinin başında bulunduğu belirtildi.
 
 
AA
 
 
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler