YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan Karabağ'ı geri alıyor
Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Novruz Memmedov, Dağlık Karabağ'da aşamalı çözüm için prensip anlaşmasına varıldığını belirtti.
Azerbaycan Karabağ'ı geri alıyor
22 Haziran 2016 / 16:47 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 16:48

Azerbaycan medyasına konuşan Memmedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 20 Haziran'da St. Petersburg'da gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ toplantısının sonuçlarını anlattı.

Toplantıda, Dağlık Karabağ sorununun aşamalı çözümü üzerinde durulduğunu belirten Memmedov, "Aşamalı çözüm ise şöyledir. 

İlk önce işgal altındaki 5 ilin tahliye edilmesi (Ermenistan ordusunca), daha sonra iki ilin tahliye edilmesi ve (Dağlık Karabağ ve Ermenistan arasındaki) koridorun belirlenmesi. 

Daha sonra ise Dağlık Karabağ'ın statüsünün belirlenmesi. Taraflar bu yönde prensip anlaşmasına vardı." dedi.

Putin, Aliyev ve Sarkisyan görüşmesinin ardından ortak bildiri kabul edilmiş, taraflar, temas hattında istikrarın sağlanması ve Dağlık Karabağ'da barış sürecinin tamamlanmasını sağlayacak atmosferin oluşturulması yönünde kararlı olduklarını teyit etmişti. 

Dağlık Karabağ sorunu

Dağlık Karabağ sorunu, Sovyetlerin dağılmasının ardından Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı ve Ermeniler 1991'de başlattıkları saldırılarla Hankendi'yi, 1992'de Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. 

Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermeniler, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi.

Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edilirken, 1 milyona yakın kişi doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Taraflar, 4-5 Mayıs 1994'te, Bişkek'te, Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Parlamentosu, Rusya'nın Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle Bişkek Protokolü diye bilinen ateşkes anlaşması imzaladı.

Anlaşmayla geniş çaplı saldırı ve operasyonlara son verildi. Kelbecer, Ağdere, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli illerine konuşlandırılan Ermeni güçleri ile diğer bölgeleri savunmak için konuşlanan Azerbaycan güçleri arasında cephe hattı oluştu.

Mevzilerin inşa edildiği, siperlerin kazıldığı cephe hattı, Ermenistan'la sınırda bulunan Gazah, Ağstafa, Tovuz ve Gedebey illeri boyunca da uzandı. 

Birbirlerine çok yakın olan mevzi ve siperler arasındaki alanlara ise olası saldırıları önlemek için mayınlar döşendi.

Bişkek Protokolünün imzalanmasından bu yana ateşkes kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda her iki taraf da kesin rakam verilmeyen fakat sayıları binlerle ifade edilen askerini kaybetti.Azerbaycan güçleri arasında cephe hattı oluştu.

Mevzilerin inşa edildiği, siperlerin kazıldığı cephe hattı, Ermenistan'la sınırda bulunan Gazah, Ağstafa, Tovuz ve Gedebey illeri boyunca da uzandı. 

Birbirlerine çok yakın olan mevzi ve siperler arasındaki alanlara ise olası saldırıları önlemek için mayınlar döşendi.

Bişkek Protokolünün imzalanmasından bu yana ateşkes kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda her iki taraf da kesin rakam verilmeyen fakat sayıları binlerle ifade edilen askerini kaybetti.
 

.
 // Vatandaş
Sözde antlaşmanın Ermenistan açısından ; işgal topraklarını korumak için Azerbaycan.ı oyalama , toparlanmak için vakit kazanmadan başka amaçları yoktur. ...
22 Haziran 2016 Çarşamba 21:42
 // Rasim DUMAN
Hursit Dilaver beyefendi kardesim, program cok yuklu, sirada cok sey var : Lozan, Montro, Ayasofya, Kibris, 12 Adalar, Girit, Bati Trakya, Kerkuk-Musul, Kudus-u Serif...ve hatta, butun Osmanli mirasi. Ve dahi, bu mirasin Endulus'ten Dogu Turkistan'a, Galicya'dan Orta Afrika'ya uzanan hinterlandin tamami. Dahasi da var insallah....
22 Haziran 2016 17:36
sırada AYASOFYA ve BOGAZLAR mı var.(devamı aşağıda)
 // hursit dilaver
dikkatli olunmalı,çabuk gaza gelen milletiz. dağlık karabağ azerbaycana verilince türkiye ile sınırı olacak mı.bir nahcivan vardı.o arada tampon giydi galiba.başkanı da gece gündüz içki yüzünden herşeyini kaybetmişti.dikkat edin MÜSLÜMANLARA DENİZE ÇIKIŞI KESİYORLAR, AZERBAYCAN VE BOSNAYA BAKIN.hele bosnada'yahu ayaklarımızı sokacak kadar deniz' dediler ama vermediler.şimdide ırak-suriye ortasında denize çıkışı olmayan SUNNİ bölge..türkiYeyi kapatamıyorlar ama güneyi koridorla kesiyorlar....
22 Haziran 2016 Çarşamba 16:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler