YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan - Ermenistan hattında gerginlik artıyor
Azerbaycan-Ermenistan sınır hattında kalıcı ateşkes tehlikede. Yaz aylarında 13 azeri askerin öldürülmesiyle başlayan gerilim, Ermenistan helikopterinin düşürülmesiyle yeniden tırmandı.
Azerbaycan -  Ermenistan hattında gerginlik artıyor
14 Kasım 2014 / 21:25 Güncelleme: 14 Kasım 2014 / 21:32

Kanal A'dan Esra Nehir'in haberi,

Ermenistan'in işgal ettiği Karabağ Bölgesi'nde çatışma çıkmış, 13 Azeri asker öldürülmüştü. Bu kez gerginliğin nedeni Azerbaycan ordusunun, Karabağ cephe hattında Ermenistan ordusuna ait düşürdüğü taarruz helikopteri oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın bölgede provokatif uçuşlar gerçekleştirdiğini ve Rus yapımı bir taarruz helikopterinin Azerbaycan mevzilerine saldırı girişiminde bulunduğunu duyurdu.

Saldırı girişiminde bulunan Ermenistan helikopteri düşürüldü, 3 Ermeni askeri hayatını kaybetti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, ihlallerin tekrarlanması durumunda hedeflerin yine vurulacağını duyurdu.

Öte yandan Erivan'ın tatbikatına, Bakü de tatbikatla karşılık verdi. Hazar Denizi'nde deniz ve hava kuvvetlerinin katılımıyla geniş çaplı askeri tatbikat başlattı. Tatbikata, 5 binden fazla asker, 40 savaş gemisi ve botu, 58 füze sistemi, 20 savaş uçağı ve helikopteri ile 50 farklı hava savunma sistemi katıldı. özel harekat birliklerinin de destek verdiği tatbikat 17 kasım'a kadar sürecek.

Karabağ Sorunu'nun çözülmesi amacıyla Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kapsamında oluşturulan minsk grubu da yaşanan olaylardan endişeli... Yapılan açıklamada, taraflardan ateşkes hattında gerginliği artıracak adımlardan kaçınmaları istendi.

Karşılıklı resteşmelerle iki ülke arasındaki kalıcı ateşkes de tehlikeye girdi. Azerbaycan toprağı Karabağ, 1991 yılından bu yana Ermenistan işgali altında. taraflar sorunu çözmek için son beş yılda 11 kez masaya oturdu ancak sonuç alınamadı.

 

KANALAHABER.COM/ ÖZEL İÇERİK

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler