YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan Afrika'ya açılıyor
Azerbaycan Afrika'ya açılıyor
05 Haziran 2015 15:59
Azerbaycan, atılım yaparak Afrika ile ekonomik ilişikleri geliştirecek

Azerbaycan'ın Etiyopya Büyükelçisi Elman Abdullayev, Azerbeycan'ın Afrika ile ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduğunu belirterek, "Azerbaycan Afrika ile ilişkilerini arttırarak yeni bir merhaleye geçecektir" dedi. 

Büyükelçilik binasında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Abdullayev, Azerbaycan ile Afrika arasında hem Sovyetler Birliği hem de takip eden dönemde ilişkiler bulunduğunu hatırlatarak, "Afrika ile ilişkilerin iyi bir noktaya getirilmesi için çalışıyoruz. Afrika'ya ilgi gösteriyoruz ve açılıyoruz. İlk hedefimiz Afrika Birliği ile üst düzey diplomatik ilişkiler kurmak. Bu bağlamda Addis Ababa'da Azerbaycan Büyükelçiliği açıldı. Aynı zamanda elçiliğimiz, ülkemizin Afrika Birliği nezdinde temsilciliği" diye konuştu. 

Azerbaycan'ın Afrika ile ilişkilerinin üç temele dayandığını ve bundan sonra da bu şekilde ilerleyeceğini kaydeden Büyükelçi Abdullayev, bunları "medeniyet, insani yardımlar ve eğitim" olarak sıraladı. 

Medeniyet alanında Afrika halkları ile Azerbaycan halkının yakınlaşmasının, birbirlerini tanımasının ve kültürel alanda işbirliğinin önemli olduğuna işaret eden Abdullayev sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azerbaycan insani yardımlar konusunda dünyanın en başarılı devletlerinden biridir. Afrika'da Ebola salgını ile mücadele kapsamında BM'ye maddi yardımda bulunmuştur. Yine insani yardım projeleri çerçevesinde Afrika'nın çeşitli ülkelerinde yürütülen sağlık yardımları ve katarakt ameliyatları projesi bulunmaktadır. Birçok Afrika ülkesinde eğitime destek, kız çocuklarının eğitimi ve kadının sosyal hayata eşit şekilde katılabilmesine ilişkin projeler desteklenmektedir. Eğitim alanında geçmişte binlerce Afrikalı öğrenci Azerbaycan'da eğitim gördü, şimdi de görmektedir. Biz bu alanı önemsiyoruz ve Afrikalıların Azerbaycan'da eğitim görmesi faaliyetlerine ivme kazandıracağız." 

Azerbaycan'ın Afrika'ya yönelik proje ve yardımlarında hedeflerinin Afrika halklarının bu yardımlardan uzun süre faydalanması olduğunu dile getiren Büyükelçi Elman Abdullayev, Bakü'de düzenlenecek 2015 Avrupa Oyunları'nın, Afrika'da ilgi odağı haline geldiğini ve Afrika ülkeleri ile Azerbaycan'ın önümüzdeki dönemde spor alanında da tecrübelerini karşılıklı paylaşacaklarını söyledi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler