YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Azerbaycan 20 Ocak Olayları'nı unutamıyor
Azerbaycan 20 Ocak Olayları'nı unutamıyor
19 Ocak 2013 14:02
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordusunun sivil halka karşı uyguladığı katliamda hayatını kaybedenler, Kars'ta düzenlenen törenle anıldı.

 

 
 
Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu'nda düzenlenen törende, katliamın görüntüleri sinevizyon eşliğinde katılımcılara izlettirildi.
 
Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, burada yaptığı konuşmada, Sovyet ordusunun 19 Ocak gecesi Bakü'ye girerek sivil halkı katlettiğini anımsatarak, 20 Ocak olaylarının Kars halkı tarafından da kınandığını söyledi.
 
Kars halkının o dönemde meydanlara inerek olayları protesto ettiğini ve olayın suçlularının bulunmasını istediğini belirten Süleymanov, ''Bu olaylar bize gurur hissi veriyor'' dedi.
 
Süleymanov, bugünün kaderli, ağrılı ve acılı bir gün olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
''Daha sonradan Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasında bu olay etkili oldu. Bilim adamlarımız ve aydınlarımız bu ağrılı ve acılı günün aynı zamanda şerefli bir gün olduğunu söylüyor. O zaman silahsız Azerbaycan halkı Sovyet ordusu tarafından şehit edildi. Şehitler versek de acılar yaşasak da bu olaylardan bir sene sonra biz bağımsızlığımıza kavuştuk. Sovyet ordusu şehre girdiği gibi vahşice insanları katletmeye başladı. Arabalarında, otobüslerinde giden insanlara, evlerinde oturan insanlara da ateş açtı. Sonuçta silahsız 147 kişi vahşice katledildi 744 kişi yaralandı.''
 
Törene, Vali Yardımcısı Faruk Ekiz, Jandarma Alay Komutan Vekili Kurmay Albay Murat Koçyiğit ve Kars Belediyesi Başkan Yardımcısı Yusuf Durmuş ile Azerbaycan'dan vatandaşlar katıldı.
 
 
AA
 
Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler