YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AYRILIRSAM ABD ÜLKEME SALDIRIR"
"AYRILIRSAM ABD ÜLKEME SALDIRIR"
"AYRILIRSAM ABD ÜLKEME SALDIRIR"
08 Nisan 2008 / 10:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İslam dünyasının ilk nükleer gücü Pakistan'ın nükleer bilim adamı Abdulkadir Han, ülkesini kurtarmak adına tüm suçları üstlendiğini açıklarken, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, "istifa edersem Amerika Abdulkadir Han'ı kaçırır, Pakistan'ı da vurur" açıklamasında bulundu.


Pakistan Devlet Başkanı Perviz Müşerref'in kendisinin devlet başkanlığını bırakması durumunda Amerika'nın kabile bölgelerinde doğrudan askeri saldırılara başlayacağını ve Pakistan'ın "atom bombasının babası" olarak bilinen Dr. Abdulkadir Han'ı sorgulamak üzere kaçıracağını iddia ettiği öne sürüldü.


"ÇİN İLE OLAN BAĞLANTILAR DA ZARAR GÖRECEK"


Resmi bir kaynağın Pakistan'da İngilizce yayın yapan Dawn gazetesine verdiği bilgiye göre Müşerref kendisinin sahneden çekilmesinin büyük bir liman projesi olan Gwadar projesini de olumsuz etkileyeceğini ve bunun neticesinde Çin ile olan dostluk bağlarının zarar göreceğini bildirdi.


Aynı kaynak ABD'yi Dr. Abdulkadir Han'dan uzak tutan gücün Başkan Perviz Müşerref olduğunu öne sürdü ve ABD'nin Dr. Abdulkadir Han'ı sorgulamak üzere yol bulmaya çalıştığını ama tüm baskılarına rağmen Müşerref'in Han'ı göz hapsinde tuttuğunu ve kimseye onu sorgulama izni vermediğini ifade etti.


Aynı şekilde, resmi kaynak,  Pervez Müşerref'in Amerikan Başkanı George W. Bush ile olan güçlü şahsi irtibatları dolayısıyla ABD'nin Pakistan kabile bölgelerine tek taraflı olarak saldırmadığını iddia etti.


ABDULKADİR HAN: ÜLKEM İÇİN TÜM SUÇLARI ÜSTLENDİM

Dört yıl önce nükleer sırları İran, Kuzey Kore ve Libya'ya verdiği suçlamasıyla tutuklanan ve ev hapsinde tutulan Pakistanlı nükleer bilimci Abdulkadir Han "ülkesini kurtarmak için" tüm suçlamaları kabul ettiğini açıkladı.


2004 yılında bir televizyon programında nükleer silahların yaygınlaşması olayıyla bağlantılı bir örgüte sahip olduğunu itiraf ettiğinden beri sıkı bir göz hapsinde tutulan Abdulkadir Han, yeni hükümetten kendisinin serbest bırakılmasıyla ilgili bir girişim gelmediğini ifade etti.

Pervez Müşerref "Atom Bombasının Babasını" söz konusu itiraftan sonra bağışlamış ama göz hapsinde tutulmasına karar vermişti. Söz konusu yaygınlaştırma ile Pakistan devletinin bir ilişkisi olmadığını iddia eden Müşerref nükleer bilim adamının sorgulamak isteyen uluslararası taleplere de müsaade etmemişti.


PAKİSTAN'I İKİNCİ KEZ KURTARMIŞ

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da göz hapsinde tutulduğu villasından bir haber ajansına telefonla demeç veren Abdulkadir Han "ben ülkeyi nükleer bir güç yaptığımda ilk kez kurtarmıştım, ancak, bu konu ile ilgili itirafta bulunup tüm suçlamaları üzerime alarak ülkeyi bir kere daha kurtardım" açıklamasında bulundu.

Gözlemciler, Abdulkadir Han'ın ülkesini ilk kez kurtarmakla ezeli düşman olarak gördükleri Hindistan'a karşı Pakistan'ı da nükleer güç yaparak caydırıcılık silahını elde etmesini, ikinci kez kurtarmakla ise 11 Eylül hadiseleri sonrasında ABD'nin Pakistan'a şartlı işbirliğini kabul etmesi yoksa "taş devrine götürecek bir bombalanmaya hazır olması" şeklindeki tehdidini kastetmiş olabileceği öngörüsünde bulundular.


MİLLİ KAHRAMAN OLARAK BİLİNİYOR

Ülkesini İslam Dünyasının ilk nükleer gücü haline getiren Abdulkadir Han Pakistan'da bir milli kahraman olarak biliniyor. Pakistan ilk nükleer denemesini, 1988'de Hindistan'ın nükleer denemelerinin hemen akabinde ona bir karşılık olarak gerçekleştirmişti.

Pakistan'da Şubat seçimlerinde işbaşına gelen hükümet Abdulkadir Han'ı serbest bırakma sinyalleri vermişti, ama o henüz kimsenin kendisiyle irtibata geçmediğini bildirdi. Halinden şikâyeti olmadığını söyleyen Han "Benim Allah'a inancım var ve her şeyin ardında onun bir hikmeti bulunduğuna inanırım. Ben olumlu düşünmeye inanırım ve bu tutukluluk günlerimde hep Kur'an okumakla meşgulüm" dedi. (Dünya Bülteni)


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler