YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayrılıkçıların son 24 saatte 14 kez ateşkesi ihlal mi etti?
Ayrılıkçıların son 24 saatte 14 kez ateşkesi ihlal mi etti?
29 Eylül 2014 00:16
Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların son 24 saatte 14 kez ateşkesi ihlal ettiği ileri sürüldü.

Terörle Mücadele Merkezi Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Rus yanlısı ayrılıkçıların 24 saat boyunca 14 kez ateşkes sürecini ihlal ettiği, Donetsk Havalimanı ile Debaltsevo ve Sçastye kasabaları yakınlarında silahlı saldırılar düzenlediği iddia edildi.

Açıklamada, saldırılara karşılık verilmesi sonucu, ayrılıkçılardan ölenler olduğu, 3 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan, eski Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Sekreteri Andrey Parubiy, basına yaptığı açıklamada, doğudaki Rus yanlısı ayrılıkçıların ateşkes sürecine riayet etmediğini ve amaçlarının kendileri için stratejik önem taşıyan bölgeleri en kısa zamanda ele geçirmek olduğunu vurgulayarak "Teröristlerin ilk fırsatta saldıracakları esas noktaların Donetsk Havaalanı, Mariupol kenti ve Debaltsevo kasabası" olduğunu bildirdi.

Parubiy, "Ayrılıkçılar için Donetsk Havaalanı, deniz limanı olan Mariupol kenti ve Donetsk ile Luhansk arasındaki önemli bağlantı noktası olan Debaltsevo kasabası çok önemlidir. Hükümet güçleri, bu bölgelerde asker ve ağır silahlarını, taraflar arasında imzalanan memorandum uyarınca, tek taraflı olarak geri çekerse çok tehlikeli olur ve yeni facialara yol açar" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, Ukrayna silahlı kuvvetleri, ayrılıkçıların saldırılarına karşılık liman kenti Mariupol ve Debaltsevo'daki askeri varlığını güçlendirmeyi sürdürüyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler