YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayn El Arap'ta dumanlar yükseliyor
Ayn El Arap'ta dumanlar yükseliyor
27 Eylül 2014 18:59
IŞİD'le YPG arasındaki çatışmalar sürerken, zaman zaman patlama seslerinin duyulduğu Ayn El Arap'tan da duman yükseliyor.

IŞİD'le terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG arasındaki çatışmalardan kaçan ve mayınlı araziden Suruç ilçesine geçmek isteyen bir grup, güvenlik güçleri tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

IŞİD'in Ayn el Arap'a bağlı Şiftek köyünde YPG'ye ait mevzileri ele geçirmesinin ardından başlayan çatışmalar sürüyor.

Çatışmalardan kaçan ve aralarında çocukların da bulunduğu bir grup Suriyeli Kürt, Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınındaki mayınlı araziye geldi. 

Türkiye'ye geçmelerine müsaade edilmeyen grup bölgeden ayrıldı.

Bu arada sınır kapısı yakınındaki Toprak Mahsulleri Ofisinin bulunduğu alandan Kobani'ye geçmek isteyen 1 kişiye izin verilmedi.

Zaman zaman patlama seslerinin duyulduğu Ayn El Arap'dan duman yükseliyor.

IŞİD 3 köyü aldı

Öte yandan, Suriye'de IŞİD'e bağlı birliklerin Haseke kenti çevresindeki 3 köyü kontrol altına aldığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, IŞİD'e bağlı birliklerin, Haseke kentinin Irak sınırındaki Yarubiye beldesine bağlı Kenene, Kada'a ve Hemden köylerini ele geçirdiği belirtildi.

Bölgede IŞİD güçleri ile Kürt grupları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edilen açıklamada, ayrıca IŞİD'in Aynu'l-Arab ilçesi çevresinde de Arap ve Kürt gruplarla çatıştığı kaydedildi. Açıklamada, "IŞİD, Ayn El Arap'ın denetimini sağlamak için kente üç koldan saldırıyor, Arap ve Kürt gruplarıyla kentin 7 kilometre dışında çatışıyor" denildi.

Güneye doğru çekildi 

Yaklaşık 5 günden beri  Ayn el Arap'a bağlı Şiftek köyü Zorafa mevkisinde devam eden çatışmalar da bugün de sürdü.

Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda IŞİD'in, dün ele geçirdiği mevzileri terk ettiği ve bölgenin güneyine doğru ilerlediği görüldü. 

Suruç ilçesine bağlı Karaca Mahallesi'nden de izlenebilen çatışmaları görmek isteyen bazı vatandaşlar yüksek tepelere çıkıyor. 

Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen bölgeden ayrılmayan bir grubun çatışmaları çocuklarıyla izlemesi dikkati çekti.

Bu arada güvenlik güçleri sınırdaki önlemlerini artırdı.

Mayına basan iki kardeşten biri öldü

Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınındaki mayınlı araziden Türkiye'ye geçmeye çalışan Fazdil Şeğo (11) ve Mahmud Şeğo (18), mayına basarak yaralandı.

Yaralılar 112 Acil Servis ekiplerince Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan Mahmud Şeğo, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Şeğo'nun cesedi Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işlemlerin ardından yakınları tarafından alınarak defnedilmek üzere Suruç ilçesine götürüldü.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler