YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayin öncesi din adamları birbirine girdi
Ayin öncesi din adamları birbirine girdi
Ayin öncesi din adamları birbirine girdi
22 Nisan 2008 / 07:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kudüs’te, Hz. İsa’nın gömüldüğü ve yeniden dirildiği yer olduğuna inanılan Kamame Kilisesi’nde Paskalya’nın ilk günü olan kutsal “Palmiye Pazarı” ayini öncesinde kavga çıktı.


Yunan ve Ermeni Ortodoks din adamları arasında birbirine girerken, cemaat de ayin için getirilen palmiye yapraklarını, karşı tarafa saldırmak için kullandılar.


PALMİYE PAZARI


Hıristiyanlar için ‘kutsal hafta’ olan Paskalya’nın ilk günü olan “Palmiye Pazarı” (Palm Sunday), İsa’nın çarmıha gerilmeden önce Kudüs’e gidişini sembolize ediyor.

Çölde geçirdiği 40 günden sonra İsa o gün Kudüs’e gelir ve şehre girerken halk ellerinde palmiye yapraklarıyla onu selamlar. Perşembe günü havarileri ile son yemeğini yiyen (Maundy Thursday) İsa, ertesi gün çarmıha gerilir. Hıristiyanlar, “Palmiye Pazarı”nda kiliseye ellerinde palmiye yapraklarıyla gidiyor.


AYİNDEN ÖNCE KAVGA


Dün Kudüs’teki Kamame Kilisesi’nde de bu kutsal gün için yapılan ayinden önce, şaşırtan bir kavga çıktı. Ermeni Ortodoks Kilisesi’ne mensup bir rahibin, Yunan Ortodokos Kilisesi’ne mensup bir rahibi,

Hz. İsa’nın kabrinin bulunduğu bölmede fazla kaldığı gerekçesiyle tartaklaması üzerine başlayan kavga kısa sürede büyüdü. Kavgaya cemaatler de karıştı ve “Palmiye Pazarı” ayini için getirdikleri palmiye yapraklarıyla birbirlerine saldırdılar.

İsrail polisi müdahale ederek kavgayı ayırıp Ermeni cemaatinden iki kişiyi gözaltına alınca, bu kez de bir grup Ermeni, Kudüs’teki polis karakolu önünde gösteri yaptı.


Olayın meydana geldiği Kamame Kilisesi farklı kiliselere mensun Hıristiyan cemaatler arasında bölüştürülmüş durumda. Her cemaat, kilisenin bir bölümünden sorumlu ve kendisine emanet edilen kutsal mekanları korurken, bazen aşırı hassas davranabiliyor. Bu yüzden, Kamame Kilisesi’nde, farklı kiliselere mensup Hıristiyan din adamları ve cemaatler arasında, sık sık bu tür gerilimler yaşanıyor.


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler