YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayetullah Yezdi: "Ruhani yönetimi fikri çöküşte"
Ayetullah Yezdi: "Ruhani yönetimi fikri çöküşte"
04 Kasım 2014 12:38
İmam Humeyni Eğitim ve Araştırma Kurumu Başkanı Ayetullah Misbah Yezdi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yönetimini, "ambargoların kaldırılması için dünyevi kaygı gütmekle" suçladı.

Baharnews'te yer alan habere göre, Ruhani yönetiminin "ambargoların kaldırılması İran halkına en büyük hizmettir" şeklindeki ifadelerine "dini gerekçelerle" karşı çıkan Yezdi, "Direniş Cephesi" adlı grubun üyelerini kabulünde yaptığı açıklamada, "Halkın refahının yükselmesi ve ekonomik gelişmenin sağlanması için ambargoların kaldırılması çabası, fikri çöküşün işaretidir" dedi.

Dünyevi kaygıların İslamın yüce değerlerinin önüne geçmemesi gerektiğini belirten Yezdi, "Adalet, özgürlük ve refahın yükselmesi talebi herhangi putperest dünya görüşünün de idealidir. İslam dinine göre adalet üst bir değerdir, asıl olan Allah'ı tanımaktır" şeklinde konuştu.

Ayetullah Misbah Yezdi, ülkenin dini lideri Hamaney'e yakınlığıyla biliniyor. Hamaney, diplomatlara yaptığı konuşmada, ABD ile müzakerelerin ülkeye hiç bir faydasının olmadığı görüşünü savunmuştu.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler