YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydın Doğan'ın neocon ortağı Trump: Camileri kapatabiliriz!
Türkiye'de Aydın Doğan'la Trump Towers Mall gibi ortak inşaat projeleri gerçekleştiren ve ırkçı kimliğiyle bilinen ABD Başkan adayı Donald Trump, ABD'deki bazı camileri kapatabileceğini söyledi.
Aydın Doğan'ın neocon ortağı Trump: Camileri kapatabiliriz!
22 Ekim 2015 / 07:41 Güncelleme: 22 Ekim 2015 / 09:57

Kampanyasını açıklarken yaptığı ilk mitinginde ABD'deki Meksikalıları ve göçmenlere yönelik nefret ifadeleri kullanarak sınıra duvar öreceğini bildiren Turmp'ın, en son açıklamasının hedefinde Müslüman toplumu yer aldı. Aydın Doğan'ın 'Trump Towers' ortağı Trump, Jim Varney'un sunduğu programa telefonla bağlanarak yine tartışmalı ifadelerde bulundu.

Fox'un sunucusu Varney, programında Trump'a, İngiltere'nin DAEŞ'e savaşmak için seyahat edenlerin pasaportlarını iptal edeceğine ve buna ek olarak da bazı camileri kapatacağına ilişkin tasarısını gündeme getirip, Başkan olması durumunda buna benzer bir yol takip edip etmeyeceğini sordu.

dr1.jpg

Trump, soruya verdiği cevapta, "Bunu yapardım. Kesinlikle. Bunun çok iyi olduğuna inanıyorum. Orada bir sürü teklifin olduğunu biliyorum" ifadesini kullandı.

Daha sonra sunucu Varney'in düşünce ve din özgürlüğünü garanti altına alan ABD Anayasası'nın 1. maddesini hatırlattığı Trump, "Eh bilmiyorum. Ben bir caminin kapandığını hiç duymadım. Bu camiye bağlı" diye devam etti.

tr1-003.jpg

 Müslüman toplumundan tepki gecikmedi

''ÇOK ÇİRKİN''

ABD'nin en büyük Müslüman sivil haklar örgütü Amerika İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Sözcüsü İbrahim Hooper, Trump'ın sözleri üzerine yaptığı açıklamada, "Önde giden bir Cumhuriyetçi adayın ABD Anayasası'nın 1. maddesini ihlal edeceğini duyurması çok çirkin" değerlendirmesinde bulundu.

CAIR'in Devlet İşleri Dairesi Müdürü Robert McCaw da "Trump'ın, Amerikan camilerini kapatma isteğini ortaya atması, anayasanın ve ulusumuzun el üstünde tutulan din özgürlüğü ilkesine tamamen aykırı" dedi.

New York Arap-Amerikan Birliği yöneticisi Linda Sarsour ise Trump'ın dini özgürlükler ülkesinde toplumun dini yapılarını kapatacağını söylemesinin "tehlikeli" olduğunu belirtti.

Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan aday adaylarından Ben Carson da "Müslüman birinin ABD Başkanı olmaması gerektiğini" içeren sözü nedeniyle ülkedeki birçok kesimin tepkisini çekmişti.

Beyit
 // Boğaçhan
Rasim Bey, bahsettiğiniz beyti inşallah burada okumak nasip olur....
22 Ekim 2015 Perşembe 16:24
 // Rasim DUMAN
Aydin DOGAN, Trump'in sadece ticari ortagi degil, ayni zamanda "Turkiye versiyonu" ve onun "misyonunun" Turkiye'deki vekilidir. Hakkini teslim edelim ; bu misyonu da gayet basarili sekilde ifa etmektedir. Onun arkasindan da, kisa zamanda bir "beyit" yazariz insallah....
22 Ekim 2015 12:37
Soytarı
 // Boğaçhan
Bu heriften iyi soytarı olur. Yok yok, Amerikan güreşçisi!...
22 Ekim 2015 Perşembe 09:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler