YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avusturyalı lider saçmaladı!
Avusturyalı lider saçmaladı!
Avusturyalı lider saçmaladı!
08 Haziran 2008 / 17:13 Güncelleme: 08 Haziran 2008 / 00:00

Heinz Christian Strache,Türkiye-AB süreciyle ilgili Die Presse gazetesinin sorularını yanıtlarken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy gibi düşündüğünü göstererek Türkiye’nin Avrupa’nin bir parçası olmadığını öne sürdü. ABHaber’e göre, Die Presse’nin sorduğu soruları ve Strache verdiği yanıtlar şöyle:


"SORU: Ümit Korkmaz, Ronald Gercaliu, György Garics, Ramazan Özcan, İvica Vastic gibi yabancı isimler taşıyan bu futbolcular bugün Avusturya milli takımının formasını giyiyor. Bu sizi şaşırtıyor mu?
STRACHE: Hayır, özellikle de Ivica Vastic çok iyi entegre olmuş bir göçmen, bugün tam bir Avusturya vatandaşı, bütün gençlere örnek olabilir.
SORU: FP֒ye kalsaydı, Korkmaz ailesi ve diğerleri Avusturya’da olamayacaklardı...
STRACHE: Aksine. Bu her zaman karşılaştığımız kötü bir iftira. Biz kitle halinde göçe karşıyız, kimin geldiğine, hangi eğitimde olduğuna bakılmadan gerçekleşen göçe. Ama gayet iyi entegre olan, Almanca öğrenen, çalışan, vergi ödeyen, dürüst göçmenlerin de olduğunu her zaman söylüyoruz, bunlar vatandaş olmaya hak kazanıyorlar.
SORU: Türkiye futbolda açıkça Avrupa’ya dahil. Euro 2008’e bile katılıyor. Galatasaray ve Fenerbahçe gibi takımlar şampiyonlar liginde oynuyor. Türkiye neden AB’ye girmesin?
STRACHE: Zaten saçma olan da bu ya. Avrupalı olmayan takımların Avrupa Şampiyonasında oynamaları. Anlaşılan bu saçmalık, halkın Avrupalı olmayan ülkelerin birdenbire Avrupa’ya dahil olmalarına alışmasına yarayacak. Tabii burada sporla politikanın birbirine karıştırılmaması gerektiğini de söylemek isterim.
SORU: Yani Türkiye’nin Avrupa Şampiyonasında işi yok mu?
STRACHE: Türkiye Avrupa’ya dahil değil, Avrupa’nın bir parçası değil. Bu yüzden Avrupalı olmayan bir takımın bugün Avrupa Şampiyonasında nasıl oynayabileceği bir soru işareti. O zaman Mısırlı takımlar da gelip oynayabilir.
SORU: Oysa İstanbul Avrupa’nın bir parçası..."


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler