YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avusturya teminat istiyor
Avusturya, Yunanistan'a verilecek krediler karşılığında teminat istiyor.
Avusturya teminat istiyor
19 Ağustos 2011 / 16:42 Güncelleme: 19 Ağustos 2011 / 16:46

Avusturya, Yunanistan için hazırlanan ikinci yardım paketi kapsamında bu ülkeye sağlanacak krediler karşılığında teminat verilmesi önerisinde bulundu.

Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter gazetecilere yaptığı açıklamada, teminat verilmesi önerisinin, Finlandiya hükümetinin Yunanistan'a vereceği kredilerin geri dönüşünü garanti altına almak amacıyla gösterdiği tek yanlı girişim sonucu ortaya çıkan tansiyonu düşüreceğini umduğunu açıkladı.

Avusturya, Hollanda ve Slovakya dün kredileri için teminat verilmesini istemiş, Atina'da bir yetkili bunun Yunanistan için hazırlanan ikinci kurtarma paketine zarar vereceği uyarısında bulunmuştu.

Fekter'in planına göre, finansal şirketleri Yunanistan'daki krize daha az maruz kalacak Avusturya, bu ülkeye vereceği krediler için teminat alacak, ancak finansal kuruluşları daha fazla zarar görecek Almanya ve Fransa gibi ülkeler ise teminat alamayacak.

''Finlandiya'nın müzakere ettiği şey, bu ülke teminat alabilsin diye hepimizin daha fazla ödemesi gerektiği anlamına geliyor'' diyen Fekter, bunun Avusturya için ''kabul edilemez'' olduğunu söyledi.

Fekter, ''Herkes teminat isterse o zaman (Yunanistan için kurtarma paketi) finansa edilemeyeceğini biliyorum. Bunun için öneriyorum... Teminat yoluyla korumak için özel sektörün katılımını da dahil edebiliriz'' dedi.

Kurtarma paketinin uygulanabilmesi için planın teminat isteyen birkaç ülkeyle sınırlı olacağını ifade eden Fekter, ''Diğer ülkelerin Avusturya'nın önerisini kabul edeceğini umuyorum'' diye konuştu.

Finlandiya Bakanı Jutta Urpilainen ile önceki gün görüşen Fekter, Finli bakanın Yunanistan ile bu ülkeye vereceği kredinin yüzde 20'si oranında teminat sağlayan bir anlaşma yaptıklarını söylediğini kaydetti.

Fekter, bunun anlamının gerçekte diğer Avro Bölgesi ülkelerinin Finlandiya için teminatı finanse etmek olduğunu söyledi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler