YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avusturya sığınmacılar için teknik önlemler alacak
Avusturya sığınmacılar için teknik önlemler alacak
28 Ekim 2015 23:29
Avusturya Başbakanı Werner Faymann, sığınmacıların durdurulması için teknik önlemler alacaklarını söyledi.

Avusturya Başbakanı Werner Faymann, sığınmacıların durdurulması için teknik önlemler alacaklarını söyledi.

Faymann, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, toplantıda sığınmacı sorununun ele alındığını belirterek, "Avusturya'nın etrafına çit çekmeyeceğiz ama daha iyi kontroller için teknik önlemler almamız gerekiyor" dedi.

Avusturya sınırında planlanan tedbirlerin her zaman Almanya ve Slovenya gibi ülkelerle yakın istişare içerisinde yapılacağını kaydeden Faymann, "Dar görüşlü siyasete ihtiyaç yok" ifadelerini kullandı. Faymann, sınır kontrollerinin büyük insani birikimleri engellemek için uygulanabileceğini ancak bunun komşularla karşılıklı anlaşmalarla sağlanabileceğini söyledi.

İltica haklarında ayarlamalar ve sınırda güvenlik güçlerinin artırılmasının planlandığını kaydeden Faymann, gelişmiş güvenlik paketi çerçevesinde 1000 ek polis istihdam edileceğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırlarının güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu vurgulayan Faymann, "Aktif sığınmacı politikası için öncelikle kriz bölgelerine yardım sağlanmalıdır. Bu kapsamda Türkiye, AB için kilit muhatap olmak zorundadır" diye konuştu.

Almanya'dan "çit" tepkisi

Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, sığınmacıların ülkeye girişlerini kontrol altına almak için Slovenya sınırında, aralarında çit çekmenin de bulunduğu "özel yapısal önlemler" alacaklarını açıklamış ve tepkilere neden olmuştu. 

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Avusturya'nın sığınmacıları Almanya sınırına kontrolsüz bir şekilde gönderdiğini ve bunun kabul edilebilir olmadığını açıklamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler