YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avustralya, yerli halkı anayasal olarak tanımak istiyor
Avustralya, yerli halkı anayasal olarak tanımak istiyor
12 Aralık 2014 11:59
Avustralya Başbakanı Tony Abbott, ülkenin yerli halkı Aborijinlerin anayasal olarak tanınmasına hazır olduklarını açıkladı.

Başbakan Abbott, Aborijinlerin tanınması için 2017 yılında referandum düzenlemek istediklerini söyledi. Abbott, oylamanın Aborijinlere vatandaşlık ve seçme hakkının da verildiği tarih olan 27 Mayıs 1967’nin 50. yıl dönümünde yapılmasının sembolik olarak iyi bir adım olacağını söyledi.

Başbakan Abbott oylamanın "en başarılı olacağı zamanda teklif edilmesinin" önemli olduğunu vurgulayarak, "Aceleye getirmeden doğru olarak yapmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Başarısız olursa kaybeden bütün Avustralyalılar olur" dedi.

Yaklaşık 24 milyon nüfusa sahip Avustralya’da anayasa, Aborijinler ve Torres Strait Adaları halkını Avustralya’nın yerlileri olarak tanımıyor. Avustralya nüfusunun yaklaşık yüzde 2,5’ini oluşturan yerli halkın anayasal olarak tanınabilmesi için yapılacak oylamada tüm eyaletlerde çoğunluğun destek vermesi gerekiyor. Anketlerde yerli halkın Avustralya’da anayasal olarak tanınmasına desteğin yüzde 70 civarında olduğu görülüyor.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler