YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avustralya ile Endonezya terörle ortak mücadele edecek  ​
Avustralya ile Endonezya terörle ortak mücadele edecek ​
22 Aralık 2015 00:21
Endonezya ve Avustralya terörle mücadelede ilişkileri daha da geliştirme konusunda anlaştı.

Endonezya'ya resmi ziyarette bulunan Avustralya Adalet BakanıMichael Keenan, Endonezya Siyaset, Hukuk ve Güvenlikten Sorumlu Koordinasyon Bakanı Luhut Pandjaitan ile bir araya geldi. 

Toplantıda siber suçlar, istihbarat paylaşımı, teknik işbirliği, terörizm finansmanı ile mücadele de olmak üzere, bazı operasyonel konularda işbirliği konusunun tartışıldığı ve terörle mücadelede ortak hareket etme kararının alındığı belirtildi.

Toplantıdan sonra açıklama yapan Bakan Luhut Pandjaitan, "Ülkemizde olası bir terör saldırısını önlemek için güvenlik birimleri titizlikle çalışmaktadır ve bu çalışmalar da bugüne kadar başarılı olunmuştur" dedi.

- 9 Terör örgütü şüphelisi tutuklandı

Endonezya polisi yılbaşı kutlamalarında intihar saldırısı düzenleme hazırlığında olduğu iddia edilen 9 kişiyi göz altına aldı.

Yılbaşı kutlamaları öncesi ülkede geniş güvenlik önlemleri alınırken, intihar saldırısı hazırlığında oldukları belirtilen şüphelilerle ilgili bilgilere Avustralya, ABD ve Singapur istihbaratının ortak çalışmasıyla ulaşıldığı belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Luhut Pandjaitan, yılbaşı tatili öncesi ülkede güvenliğin arttırılacağını söylerken, "Yılbaşı kutlamaları ve tatili boyunca riskli bölge ve kamu alanlarında yaklaşık 150 bin polis görev yapacak. Terör tehditi ile yüzleşmeyen hiçbir ülke yok ancak güvenlik ve istihbarat birimlerimizin kuvvetli bilgilerle çalıştıklarının garantisini verebilirim" diye konuştu.

Söz konusu 9 şüphelinin hafta sonunda 5 ayrı şehirde yapılan baskınlar sonucu yakalandığı ve operasyonlarda bomba düzeneklerinin de ele geçirildiği belirtildi.

JakartaGlobe'de yer alan habere göre, konu ile ilgili konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Anton Charliyan, yakalanan şüphelilerin DAEŞ bağlantılı olabileceğine belirterek, "Yakalanan şüphelilerin istihbarat bilgileri doğrultusunda DAEŞ ile bağlantılı olduklarını tahmin ediyoruz. DAEŞ ile koordineli çalışan kurumlardan para transferi olduğunu tespit ettik" diye konuştu.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler