YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'yı sel aldı
Avrupa'yı sel aldı
03 Haziran 2016 07:03
Almanya’da süren şiddetli yağışlar nedeniyle ülkenin güneyindeki bazı köy ve kasabalar sular altında kaldı. Ağaçların kökünden söküldüğü, çok sayıda otomobilin sel sularına kapıldığı Bavyera eyaletinde en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Şiddetli yağışlar Almanya ve Fransa'yı etkisi altına aldı.

Almanya'nın Bavyera eyaletindeki sel felaketinde bazı köyler metrelerce yükseklikte suların altında kaldı. Afet bölgesinde şu ana kadar beş kişi boğularak hayatını kaybetti. Triftern, Simbach bölgeleri afet bölgesi ilan edildi.

Evlerin zemin katları ve yer altı garajları sular altında kalırken, çok sayıda otomobil sel sularına kapıldı ve afetzedeler helikopterlerle tahliye edilebildi.

Simbach kentinde aynı aileden 3 kadının ve 75 yaşındaki bir adamın, Julbach kentinde ise 80 yaşındaki bir kadının boğulduğu bildirildi.

TREN ÇAMURA SAPLANDI

Polis, kayıp bir çiftin de arandığını açıkladı. Çok sayıda evin su altında kaldığı ve bazı yerlere elektrik verilemediği, ağaçların kökünden söküldüğü ve araçların suya kapılıp sürüklendiği bölgede Xanten kentinde bir tren, rayları kapatan çamur sebebiyle yolda kaldı.

Öte yandan, Almanya'nın batısındaki Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Wesel bölgesinde de şiddetli yağış beklentisiyle felaket alarmı verildi.

Artan yağışlar, Ren Nehri'nin yükselmesine neden oldu. Köln ve çevresinde metrekareye düşen yağış miktarının 30 litreye ulaştığı, bu miktarın önümüzdeki günlerde 50-60 litreye ulaşabileceği belirtildi.

rs1-713.jpg

TURUNCU ALARM

Fransa'nın başkenti Paris'te, hafta başından beri devam eden sağanak nedeniyle Seine nehri taştı, nehir kenarındaki yollar araç trafiğine kapandı. Ülkede 19 bölgede turuncu alarma geçilirken su baskını riski de devam ediyor.

Seine-et-Marne bölgesi hala kırmızı alarmda. Paris'teki Seine nehrinde taşkınlar yaşandı. Meteoroloji yetkilileri, nehrin 4 saatlik yağış sonrası 40 santimetre yükseldiğini duyurdu.

Yağışlar ve sel nedeniyle de çoğunluğu Seine-et-Marne ve Loiret'te 20 binden fazla haneye elektrik verilemiyor.

İTFAİYE YETİŞEMİYOR

Pazar gününden beri itfaiye ekipleri 10 binden fazla vakaya müdahalede bulunurken 5'den fazla kişi de su baskınlarının etkili olduğu yerlerden tahliye edildi.

Yetkililer, dün sabah nehirdeki su seviyesinin 5 metreye ulaştığını bildirdi. Parisliler, nehirdeki su seviyesinin yükseldiğini, Eyfel Kulesi'nin önünde yer alan Alma Köprüsü'nün altındaki Zouave Heykeli'ne bakarak anlıyor.

Normal şartlarda gövdesinin tamamı görünen asker heykeli, dizlerine kadar suya batmış durumda. Seine Nehri'nde 1910'da yaşanan büyük taşkınında, su seviyesinin yaklaşık 8 metreyi bularak askerin omuzlarına kadar yükseldiği biliniyor. Uzmanlar, nehrin yükselmeye devam edebileceği uyarısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler