YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'yı şaşkına çevirdi!
Yunanistan Başbakanı Papandreu Avrupa Birliği'ni şoke eden bir kararla Euro bölgesinden gelecek yardım paketini halk oylamasına götüreceğini açıkladı...
Avrupa'yı şaşkına çevirdi!
02 Kasım 2011 / 10:13 Güncelleme: 02 Kasım 2011 / 10:06

 

Papandreu’nun uzlaşmaya rağmen 130 milyar Euro’luk kurtarma paketini referanduma götürme kararı alması piyasaları salladı. Tüm Avrupa borsaları düştü, banka hisseleri çakıldı. Dolar yeniden zirvede.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun, geçen haftaki Euro zirvesinde uzlaşma sağlanan 130 milyar Euro’luk son kurtarma paketini referanduma götürme kararı alması piyasaları allak bullak etti. Avrupa borsaları yüzde 6’yı aşan kayıplar yaşarken, İMKB’deki kayıp ise yüzde 2’yi geçti. Dolar ise yeniden 1.80 TL’ye yaklaşırken petrol fiyatları düşüşe geçti. Papandreu’nun Avrupa’yı şok eden kararı en çok Atina Borsası’nı vurdu. Krizin merkezindeki Atina Borsası’nda günlük kayıp yüzde 6.5’i geçerken, artan kaygılar en fazla banka hisselerini etkiledi.

Dev bankalar bir günde eridi

Yaşanan sert satışlar nedeniyle Fransız bankalarından Societe Generale hisseleri yüzde 12, Credit Agricole yüzde 10.5, BNP Paribas yüzde 10, İtalyan bankaları UniCredit yüzde 11.6, Intesa Sanpaolo yüzde 14.41, Banca Monte dei Paschi di Siena hisseleri yüzde 8.1 değer kaybetti. Yunanistan bankaları Alpha Bank hisseleri yüzde 14.4, Eurobank yüzde 16, Banque Nationale de Grece ise yüzde 13.95 oranında değer kaybetti. Atina’nın yardım paketini referenduma taşıyacağını açıklaması Amerika borsalarını da etkiledi.

Euro Bölgesi sallantıda

Açılışta Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 2.18, S&P Endeksi yüzde 2.65, Nasdaq Endeksi ise yüzde 2.68 düştü. Gün içindeki kaybı yüzde 3’ü geçen İMKB ise günü yüzde 2.16 düşüşle 54 bin 851 puandan kapattı. Borç krizinin derinleşeceğine ilişkin endişeler faizi ise yüzde 10’un üzerine taşırken ham petrolün varil fiyatı da 3 dolar düşerek 90 doların altında işlem görmeye başladı. Yunanistan’ın referandum kararı almasını ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendiren piyasa uzmanları “Piyasa tam da kurtarma paketine alışmaya başlıyordu, eğer Yunanlılar bunu istemezse, kurtarma paketinin hükmü de kalmamış olacak” dediler. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de Yunanistan’ın yapmayı planladığı referandumdan ‘hayır’ kararının çıkmasının, Euro bölgesinin sürdürülebilirliğini tehdit edebileceğini bildirdi. Piyasalarda dün bu gelişmeler yaşanırken Merkez Bankası sabah saatlerinde sürpriz bir kararla TL zorunlu karşılıkların yüzde 10’unun altın olarak tutulabileceğini açıkladı. Bu hamleyle Merkez Bankası’nın altın rezervinde 1991’den bu yana ilk kez artış olacak.

21.6 tonluk ‘altın adım’

Merkez Bankası, 28 Ekim itibarıyla banka nezdinde 1.2 milyar dolar değerinde 21.6 ton altın tutulmaya başlandığını açıkladı. TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 10’una kadar olan kısmının ‘standart altın’ cinsinden tutulabilmesine imkan sağlanacak. Söz konusu imkanın tamamının bankalarca kullanılması halinde piyasaya yaklaşık 5.5 milyar TL likidite kalıcı olarak verilirken, Banka nezdinde daha önce sağlanan imkana ilave olarak yaklaşık 3 milyar dolar değerinde 55 ton altın daha tutulabilecek. EKONOMİ SERVİSİ

KARAR AB’Yİ ŞOK ETTİ

Avrupa Atina’ya ateş püskürüyor

Atina’nın referandum kararının ardından AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, yaptıkları ortak açıklamada,  Yunanistan’a uluslararası yükümlülüklerine sahip çıkması çağrısında bulundu. 

EURO Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, paketin referandumda reddedilmesi halinde ülkenin temerrüt riskinin bulunduğunu söyledi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de karara ilişkin, ‘Yunanistan’ınki belirsizliği tetikleyen beklenmedik bir seçimdir’ değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in merkez sağ koalisyonunda yer alan Serbest Demokratlar’ın parlamentodaki  genel kurul lideri Rainer Bruederle “Bu bana üzerinde varılan anlaşmadan yan çizmek gibi geliyor, yaptıkları çok tuhaf” dedi.

İspanya Hükümet Sözcüsü Jose Blanco ise Yunanistan hükümetinin kararına saygı gösterdiklerini ancak bunun ‘İspanya ve Avrupa için kötü bir haber’ olduğunu ifade etti. Blanco “Yunanistan’ın borç sorununun çözümüyle ilgili her türlü gecikme İspanya’ya zarar verir” dedi.

Belçika Başbakanı Yves Leterme, “Papandreu büyük bir sorumluluk taşıyor. Bu konunun tamamıyla Yunanistan’ın iç meselesi olmadığını unutmamalıyız” dedi. Leterme, Atina yönetimini ikili oynamakla suçlayarak “Papandreu geçen hafta zirvede referandum hakkında hiçbirşey söylemedi. Ne öncesinde ne zirve sırasında ne sonrasında böyle konuşuyordu” ifadesini kullandı.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Yunanistan’ın Avrupa Birliği (AB) ile vardığı yardım anlaşmasına ilişkin yapmayı planladığı referandumdan ‘hayır’ kararının çıkmasının karmaşa yaratacağını bildirdi.

Finlandiya Ekonomi Bakanı ise Yunanistan’ın aldığı karar, ülkenin Euro bölgesindeki geleceğiyle alakalı eşdeğer olacaktır.” diye konuştu.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ise Papandreou’nun aldığı kararı eleştirerek ‘yönetim hatasının herkesi büyük tehlikeye sürüklediğini’ belirtti. Bakoyanni, Yunan Başbakanı’nın bu kadar tehlikeli ve anlamsız kararı neden aldığına anlam veremediğinin de altını çizdi. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler