YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'yı korku sardı: Türkiye kapıları açarsa...
İtalya içişleri Bakanı Alfano, Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını iptal edeceği tartışmalarını değerlendirdi. Alfano, “Eğer Türkiye kapıları açarsa bu bütün Avrupa için yıkıcı olur" dedi.
Avrupa'yı korku sardı: Türkiye kapıları açarsa...
08 Ağustos 2016 / 20:10 Güncelleme: 08 Ağustos 2016 / 20:11

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Türkiye’nin sığınmacı anlaşmasını iptal etmesi durumunda bunun bütün Avrupa için yıkıcı etkisi olacağını söyledi.

Bakan Alfano, ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica’ya verdiği demeçte, vize serbestisi olmaması durumunda Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını iptal edeceği tartışmalarını değerlendirdi.

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın önemine dikkati çeken Alfano, “Eğer Türkiye kapıları açarsa bu bütün Avrupa için yıkıcı olur. Bu açık” dedi.

Türkiye’nin topraklarında milyonlarca göçmeni ağırladığını anımsatan İçişleri Bakanı, göç konusunun diplomatik ilişkilerde zorlu bir baskı aracı olabileceğini ifade etti.

Alfano, yabancı savaşçılara yönelik önlemler kapsamında 2015 yılında 344 gemiyi kontrol ettiklerini bildirdi.

Öte yandan Alfano, İtalya-Fransa sınırındaki Ventimiglia kasabasında son günlerde yaşanan sığınmacı gerginliğinde de Fransa ile iyi bir işbirliği örneği sergilediklerini, Avrupa kurallarının uygulanmasının kendilerinin ev ödevi olduğunu söyledi.

Angelino Alfano, Fransa’dan İngiltere’ye geçmek isteyen sığınmacıların kaldığı Fransa’nın Calais kentini anımsatarak, "Ventimiglia, İtalyan Calais’i olmayacak" dedi. İtalyan bakan, bu hususta Ventimiglia’daki kontrolleri arttırdıklarını ve oradaki göçmenleri başka merkezlere yönlendirdiklerini dile getirdi.

 // Mert
Kafanı yorma AB geri kabulden misliyle fazla var elimizde milyonlarca emin olabilirsiniz zaten zor tutuyoz birakiveririz...
08 Ağustos 2016 22:41
1
 // 1
anlaşmayı hemen bozuk ilk adımda bundan sonra onlardan gelmeli......
08 Ağustos 2016 20:59
 // Mutlu
3 milyon göçmen tek başına Türkiye'de ve Türkiye yıkılmazken, kapılar açıldığında bunun koskoca AB için yıkıcı etkisi olacaksa, bu AB zaten bitmiş demektir. İngiltere çıkmakta haklı....
08 Ağustos 2016 20:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler