YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'nın kalbinde patlama: En az 14 ölü
Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda iki ayrı patlama meydana geldi. Terör saldırısı olduğu belirtilen patlamada resmi olmayan bilgilere göre en az 14 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı.
Avrupa'nın kalbinde patlama: En az 14 ölü
22 Mart 2016 / 11:40 Güncelleme: 22 Mart 2016 / 14:26

Belçika'da Brüksel Havalimanı'nda iki patlama meydana geldi. Havalimanında intihar bombacısının gerçekleştirdiği saldırıda 15 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı. Metrodaki patlamada da 15 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 

BAŞBAKAN: BELÇİKA İÇİN KARA BİR GÜN

Saldırı sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel'den ilk açıklama geldi. Brüksel'deki saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu söyleyen Başbakan Michel, "Belçika için kara bir gün. Kör ve korkakça bir saldırı" dedi.

Belçika Başbakanı Chales Michel, saldırı sonrası başkent Brüksel'e ilave asker sevk edildiğini de belirtti.

HALKA ÇAĞRI: OLDUĞUNUZ YERDE KALIN

Brüksel'deki tüm toplu ulaşım durdurulurken, Belçika Kriz Merkezi halktan oldukları yerde kalmalarını istedi. Belçika Başbakanı Charles Michel ulusal güvenlik toplantısı için çağrı yaptı.   
Belçikalı yetkililer ise, havalimanındaki saldırıda 15 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.  

HAVALİMANINDA İNTİHAR BOMBACISI 

Belçika televizyonu RTBF'nin Belçika savcılığına dayandırdığı habere göre, havalimanındaki saldırıyı intihar bombacısı gerçekleştirdi.  

BELÇİKA TELEVİZYONU: EN AZ 15 ÖLÜ 

Ölü sayısını 15 ve yaralı sayısını 35 olarak veren VRT televizyonu, havalimanındaki saldırıyı bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini iddia etti. Yaralanma ve ölümlerin tavanın çökmesi ve cam kırıklarından olduğu da iddialar arasında.  

SİLAHLA DA ATEŞ EDİLDİ

Patlamadan önce silahla ateş edildiği de ileri sürüldü. Yetkililer, terör saldırısı olduğunu ifade ediyor. Patlama sonrası ülke genelinde güvenlik alarm seviyesi en üst düzeye çıkarıldı.  

APRON VE TERMİNAL BİNASINDA PATLAMA

Patlamanın biri apronda, diğeri terminal binasında meydana geldi. Bir görgü tanığı patlamalardan birinin American Airlines'in bürosunun bulunduğu yerin yakınında olduğunu iddia etti.  

Binanın dış camlarının tamamen kırıldığı, havalimanı tavanında kısmi çökme meydana geldiği ifade edilyor.  

OTEL HASTANEYE ÇEVRİLDİ 

Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor.

Havalimanında bulunan yolcular güvenlik gerekçesiyle pistlere alınmıştı. Buradaki yolcuların hepsinin tahliye edildiği belirtiliyor.   

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'na doğru giden tren seferleri durduruldu. Havalimanına giden tüm yollar da kapatıldı. 

TÜM UÇUŞLAR DURDURULDU 

Zaventem Havalimanı'nda tüm uçuşlar durdurulurken, havalimanına gelmesi daha önce planlanan uçuşlar başka havalimanlara yönlendirildi.  

BAŞBAKAN'DAN GÜVENLİK TOPLANTISI ÇAĞRISI

Havalimanı ve metrodaki patlamalar sonrası Belçika Başbakanı Charles Michel ulusal güvenlik toplantısı için çağrı yaptı. Ulusal güvenlik toplantısına, hükümetteki ilgili bakanlar katılıyor.

Art arda meydana gelen 3 patlama sonrası Belçika ordusu, başkent Brüksel'e 225 ilave asker daha gönderdiğini duyurdu. 

TWITTER ÜZERİNDEN AÇIKLAMA 

Zaventem Havalimanı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Havalimanına gelmeyin, havalimanı boşaltıldı. Havalimanı bölgesinden uzak durun. Tüm uçuşlar iptal edildi" denildi. 

PARİS SALDIRGANI BRÜKSEL'DE YAKALANMIŞTI 

13 Kasım 2015'te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren Salah Abdeslam, gerçtiğimiz cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakalanmıştı.

BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANI ALARM DURUMUNDAYIZ DEMİŞTİ 

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam'ın yakalanmasından sonra teröristlerin intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı.

Belçika İçişleri Bakanı Jambon ''Bir terröristi yakalamak diğerlerini harekete geçirebilir, bunu göz önünde bulunduruyoruz'' ifadesini kullanmıştı.

YILDA 23 MİLYON YOLCU

Zaventem Havaalanı Belçika'nın başkenti Brüksel'in 11 kilometre kuzeydoğusunda bulunuyor ve yıllık 23 milyon yolcu tarafından ziyaret ediliyor.

foto-367.jpg

İŞTE PATLAMA ANININ GÖRÜNTÜLERİ

 

Ayrıntılar gelecek...

 // Gurbetçi
Bu gidişte biz gurbetçiler dogdumuz avrupa yi terk edip asıl memleketimize döneceğiz çünkü avrupalı artik müslümanları terörist gözüyle bakıyor......
22 Mart 2016 14:58
Saldırı
 // Adıyaman'lı Akın
Üzülmedim nedense, acaba çadır olabilir mi sebebi....
22 Mart 2016 11:07
ettigini bulanlar
 // 1453
ee etme bulma dunyasi rabbimin adaleti sen büyuksun yarab...
22 Mart 2016 10:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler