YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupalı heyet Abdullah Öcalan'ı ziyaret etti
Avrupalı heyet Abdullah Öcalan'ı ziyaret etti
03 Mayıs 2016 04:26
Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi'nden bir heyet 28-29 Nisan günleri İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile görüştü.

Avrupa Konseyi İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi'nden bir heyetin geçtiğimiz hafta İmralı Adasında Abdullah Öcalan'la görüştüğü ortaya çıktı.

TUTUKLULUK KOŞULLARINI İNCELEMEK İÇİN GELDİLER

CPT'nin üç kişilik heyetinin Abdullah Öcalan'ın İmralı'daki tutukluluk koşullarını incelemek üzere adaya gittiği öğrenildi. Heyette CPT başkanı Mykola Gnatovsky de yer aldı. Ziyarette, Öcalan'ın avukat ve yakınlarıyla görüştürülmesi ve diğer mahkumlarla ortak etkinlikler konusunun ön plana çıktığı bildirildi.

HEYET ANKARA'DA ADALET BAKANIYLA DA GÖRÜŞTÜ

Heyet, Öcalan'la görüşmesinin ardından Ankara'da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Adalet ve Dışişleri bakanlıkları yetkilileriyle temaslarda bulundu.

BUGÜNE KADARKİ ONUNCU ZİYARET

Abdullah Öcalan'ı 1999 yılından bu yana İmralı'da bugüne kadar en az 10 kez ziyaret eden CPT, adaya son ziyaretini Ocak 2013'te gerçekleştirmişti. CPT, bu ziyarete ilişkin olarak 2014 yılında yayımladığı raporda, Öcalan'ın "kötü muamele görmediğini, fiziki tutukluluk koşullarının iyi olduğunu" not etmiş, ancak "yakınları ve avukatlarıyla görüştürülmesi, disiplin cezalarının makul derecede verilmesi ve açıkhava faliyetlerine katılabilmesi gerektiğini" belirtmişti.

CTP ÖNÜNDE GÖSTERİ

Avrupa'da PKK'ya yakın kuruluşlar, Öcalan'ın son bir yıldır avukat ve yakınlarıyla görüştürülmüyor olmasını gerekçe gösterip, İmralı'ya heyet göndermesi için son zamanlarda CPT'ye baskı yapmaktaydı. PKK taraftarları geçtiğimiz haftalarda CPT'nin Strasbourg'daki merkezi önünde gösteriler düzenlemiş ve CPT sekreteryasından yetkililerle görüşmüştü.

YAYIMLANAN RAPOR SONRASI ÖCALAN'IN KOŞULLARI DEĞİŞTİRİLDİ

Türkiye'nin de üye olduğu Avrupa Konseyi'nin cezaevleri ve tutukluluk koşulları konusundaki referans organı olan CPT tarafından geçtiğimiz yıllarda yayımlanan İmralı raporları sonrasında Abdullah Öcalan'ın hücresi değiştirilmiş, yanına mahkumlar konmuştu.

CTP NASIL BİR ÖRGÜT?

CPT, Abdullah Öcalan'ı İmralı'da ziyaret etme yetkisine sahip tek uluslararası organ olma özelliğine sahip. CPT bu ziyaretleri, Avrupa İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesi Sözleşmesi kapsamında tüm Avrupa devletlerindeki cezaevi ve polis merkezlerine düzenleme hakkına sahip.

CPT'nin son ziyaretiyle ilgili raporunu önümüzdeki aylarda yayımlaması bekleniyor.

 

DEUTSCHE WELLE

yok artık
 // laz
ulan siz nasıl insansınız dünyada o kadar insan işkence görürken evlerinden yurtlarından edilirken o insanları ziyaret etmezsiniz bebek katili bu soysuzu ziyaret edersiniz sizin insanlığınızı.......
03 Mayıs 2016 06:47
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler