YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'dan Sosyal medya için yasal düzenleme çağrısı
Avrupa'dan Sosyal medya için yasal düzenleme çağrısı
23 Ocak 2015 00:54
BM Genel Kurulu'nda bulunan Fransa AB Bakanı Harlem Desir ile Almanya AB Bakanı Michael Roth, sosyal medya ve internetin bazı konularda sınırlandırılması amacıyla uluslararası düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

BM'de basın toplantısı düzenleyen iki bakan, sosyal medya şirketlerinin, şiddet ve nefretin yayılmasına neden olacak mesajları iletmelerinin sınırlandırılması için üye ülkelerin birlikte çalışmasını istedi.

Fransa AB Bakanı Harlem Desir, büyük sosyal medya şirketlerinin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini belirterek, "Sosyal medyada nefret propagandası ve ölüm çağrılarını içeren videolar yayınlanıyor. Bu mesajların yayılmasını sınırlandırmalıyız" dedi.

Desir, basın özgürlüğüne ilişkin yasaların kabul edildiği dönemde internetin olmadığını da hatırlatarak yeni dönemin ihtiyaçlarının göz önüne alınmasını istedi.

Uluslararası toplumun, "militanların" sosyal medya ve interneti kullanarak şiddet ve ayrımcılığı körüklemesine karşı önlem almasının önemini vurgulayan Desir, çocuk istismarına karşı şirketlerin gerekli önlemi aldığını anımsatarak, nefret suçu ve şiddet için de benzerinin uygulanabileceğini kaydetti.

"Anti-semitik ve ırkçı" söylemlerin internet kanalıyla yayılmasının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini de belirten Desire, "Ayrımcılık içeren, şiddet ve ölüm çağrısı yapan içerikleri yasaklayan bir yasal düzenleme olmalı" diye konuştu.

Almanya AB Bakanı Michael Roth da, benzer görüşleri ifade ederek, AB'de ve uluslararası alanda sosyal medya içeriklerine yönelik "açık ve yasal" bir düzenlemeye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler