YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'dan PKK'ya savaş
Avrupa'dan PKK'ya savaş
12 Haziran 2010 08:53
Alman Sol Parti'nin önergesinde, PKK'lıların Türkiye'ye iadesinin sağlanması ve AB çapındaki finans kaynağının kurutulması isteniyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya ilk kez PKK ile mücadelede somut bir adım atmaya hazırlanıyor. Sol Parti'nin Alman Meclisi'ne verdiği önergeye göre, örgütün para trafiğinin engellenmesi ve PKK'lıların da Türkiye'ye iade edilmesi isteniyor. PKK ile mücadele kapsamında Türk güvenlik güçlerinin, terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye iadesi konusunda gelecek yılın ortasından itibaren eğitilmesi öngörülüyor. AB sınırları içinde ele geçirilen terör örgütü mensuplarının Türkiye'ye iadesi için daha önce yapılan başvurular, AB standartlarına uymaması nedeniyle dikkate alınmıyordu. İkinci önlem paketinde ise PKK'nın finans kaynaklarının kurutulması yer alıyor. Bu kapsamda PKK'nın etkin olduğu bölgelere giden kuryelerin para taşımasının engellenmesi gibi tedbirlerin yanı sıra, AB Sınır Koruma Ajansı 'Frontex'in de devreye sokulması düşünülüyor.

PKK İLE MÜCADELEYİ SORDU
Sol Parti'nin 5 Mayıs 2010 tarihli önergesinde, son 3 yıldan bu yana PKK ve finans ağı ile ilgili yürütülen mücadelede Türk, ABD'li ve Alman makamları ile temasa geçilip geçilmediği, AB kurumlarının PKK ile mücadele amaçlı hangi seminerler ve toplantılar düzenlediği soruldu. Bu toplantılarda hangi konuların ele alındığı, görev ve hedeflerinin ne olduğu da, Alman Sol Parti'nin soruları arasındaydı. "PKK'nın Avrupa'daki finans ağları ve örgütün Yakındoğu'ya para transferini engellemek için hangi önlemlerin alındığı" da sorulan önergeyi 28 Mayıs 2010'da yanıtlayan Alman hükümeti, bir önsöz de yazarak şu bilgileri verdi: "Sol Parti'nin önergesinin odak noktasında, Almanya'da yasak olan PKK'ya karşı AB'nin önlemleri bulunuyor. Konular, Alman hükümetinin yetki alanının dışındadır. Kesin cevap ancak, Avrupa düzeyindeki ilgili kurumlar tarafından verilebilir."

TASLAK GEÇEN YIL ÇATILDI
Önsözün ardından önergeye Alman hükümetinin yanıtı da şöyle oldu: "AB Terörle Mücadele Koordinatörü, 13 Mayıs 2009'da PKK ile Avrupa'da daha sert bir mücadeleyi öngören bir taslak tanıttı. Burada PKK'nın finanse edilmesi konu edildiği gibi, bu taslağa Almanya ve birçok AB üyesi yazılı olarak görüş bildirdi. 11 Mart 2010 tarihinde, AB Konseyi'nin İç Güvenlik Konusunda Operatif İşbirliği Daimi Komisyonu'nda (COSİ), AB Terörle Mücadele Koordinatörü'nün sunduğu ve Türkiye'ye PKK ile mücadelede destek ve Türkiye ile işbirliği imkanlarının ele alındığı iki önlemler paketi görüşüldü. Daimi Komisyon, her iki taslak üzerinde de daha fazla çalışılması gerektiğine karar verdi. Federal Kriminal Dairesi'nin de katıldığı ve üye ülkelerle ve diğer partnerlerle, siyasi motifli kriminal olaylarla mücadele edilmesiyle ilgili yapılan görüşmeler PKK'yı da kapsamıştır."

'KÜRT KIZILAYI'NA DA YASAK
Almanya'nın Rheinland-Pfalz Eyaleti'nde terör örgütü PKK'nın paravan oluşumu "Kürt Kızılayı'' aracılığıyla yürüttüğü para toplama faaliyetlerine yasak getirildiği ve bu yasağın diğer eyaletler için de terörün finansmanının önlenmesi çalışmalarında örnek teşkil edebileceği bildirildi. AA'nın haberine göre, terör örgütünün paravan oluşumu "Kürt Kızılayı''nın "bağış'', "yardım'' ve "aidat'' adı altında toplanan paraları amaç doğrultusunda kullanmadığı ve terör örgütüne aktardığı, mağazalarda ve işletmelerdeki bağış kutularının kaldırıldığı kaydedildi. Ayrıca Kürt kökenli vatandaşların da "Kürt Kızılayı" adı altında yürütülen para toplama faaliyetlerini güvenlik birimlerine ihbar etmeleri yönünde uyarıldıkları vurgulandı. (Sabah)

pkk siyasetçi ürünü değildir...
 // ibrahim çelikoğlu
PKK'yı idare eden alman derin devleti,bugünkü Dünya uğuşturucu piyasasını elinde tutan (Türkiyedeki Ergenekon) Milis
üst düzey askarlerdir.Siyasetçi bunların içine giremez.Yargı ispat edemez.Yaptıkları üst düzey tekneloji,deşifre edilemez.Bugün Dünya düzeni bunların elindedir.En güçlü ajanları Türkiyede otuz yıldır çalışıyor..Malesef servis yapanlar var,bazı Nato bazıda müğttefiklik içinde içimizi kemiriyor.PKK korunacaktır.Türkiyeye savaşı başlat...
12 Haziran 2010 10:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler