YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'dan IŞİD'e katılım durdurulamıyor!
İtalya, İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya gibi Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden IŞİD'e katılım artıyor. İspanya polisi, Avrupa'dan IŞİD'e katılmak üzere 30 ile 100 bin kişinin Suriye ve Irak'a geçtiğini ileri sürdü. Batı sert önlemler alıyor.
Avrupa'dan IŞİD'e katılım durdurulamıyor!
09 Şubat 2015 / 11:28 Güncelleme: 09 Şubat 2015 / 11:28

İspanya istihbarat servisleri bugüne kadar, Avrupa ülkelerinden 3 bini ila 4 bin arasında kişinin Irak ve Suriye'ye savaşmak için gittiklerini ileri sürüyorlardı. Ancak İspanyol polisi, bu rakamın 30 bin ila 100 bin civarında olduğunu ileri sürdü.

El Pais gazetesinde yer alan habere göre, Irak ve Suriye'de savaşan kişilerin Avrupa'ya geri dönmek için genellikle kaçakçılardan yardım alıyorlar. Önce İspanya'ya gelen Irak ve Suriye'de savaşanlar daha sonra çeşitli yollarla Avrupa'ya dağılıyorlar. Gittikleri savaş bölgelerinde silah ve bomba eğitimi alan bu kişilerin bir kısmı ise sahte belgelerle mülteci gibi Avrupa'ya geliyor. Kaçakçılar getirdikleri kişilerden 6 ila 10 bin Euro alıyor. Haberde ayrıca geçen yıl kasım ayında Madrid'de, İspanya'ya kaçak yollarla insan getiren Türkiye bağlantılı bir şebekeye operasyon yapıldığı da belirtiliyor.

Alman Hükümeti'nden sert önlemler: Niyet etmek bile suç sayılacak

IŞİD'e katılımın en fazla olduğu AB ülkelerinden biri olan Almanya'da hükümet sert tedbirler alıyor. Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, binlerce gencin Almanya’dan IŞİD’e katılmak üzere Suriye ve Kuzey Irak’a gittiğini belirterek, bu kişilerin Almanya’ya döndüklerinde terör eylemleri gerçekleştirmelerinden endişe edildiğini birçok kez dile getirmişti.

Bu nedenle Almanya’da siyasiler ve güvenlik birimleri terör sempatizanlarının Ortadoğu’ya giderek potansiyel teröristler olarak geri dönmelerini önlemek için çalışmalar yapıyor. Bu kişilerin Almanya’dan çıkmalarının önlenmesi amaçlanıyor.

Hazırlanan yasa tasarısında yurtdışına çıkışların önlenmesiyle ilgili bir dizi tedbirler yer alıyor. Tasarı yasalaşırsa, terör kamplarına katılanların yanı sıra katılmak isteyenler de gelecekte cezalandırılacak.

Yani “niyet” bile ceza kapsamına girmiş olacak.

Radikal düşüncelilerin yurtdışına çıkmaları sorunu çözecek mi? Bu konuda kuşkulu olanlar da var. Eski İçişleri Bakanı Hür Demokrat Partili (FDP) Gerhart Rudolf Baum, terörle mücadele yasa tasarını “gereksiz” bulduğunu söylüyor. Deutschland Funk Radyosu’na konuşan Baum tasarıyı neden lüzumsuz bulduğunu şu sözlerle açıkladı:

“Evet, öncelikle terörün önlenmeye çalışıldığı doğrudur. Ama bunun için çok sayıda cezai hüküm aslında mevcut. Yurtdışında bir terör örgütüne üyelik suç. Fiiliyata geçmemiş, hazırlık aşamasındaki saldırılar, mali kaynak temini ve terör kamplarını ziyaret etmek de mevcut yasalara göre cezaya tabidir.

IŞİD’in propagandasını yapmak, örgüt burada yasak olduğu için suçtur. Aslında yasalarda bir boşluk ya da değişikliğe gereksinim yok. BM Güvenlik Konseyi’nin taleplerini biz kendimize göre yanıtlıyoruz zaten.”

Avrupa'daki potansiyel endişe oluşturuyor

Avrupa'da yaşanan bu baskı ve kriz ortamı, diğer dünya ülkelerine oranla Batı'dan katılımın daha fazla olmasına olanak sağlıyor. Tehdit ve baskı altındaki Avrupa halkında yaşanan endişenin büyümesi, Batı hükümetlerinin korkulu rüyası haline geldi.

Avrupa Birliği: Buna inananlar bir parçası olmak istiyor

Avrupa Birliği Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, Suriye ve Irak'taki İslamcı militanların yanında savaşa katılan Avrupalıların sayısının her geçen gün arttığını söylerken endişesini şu sözlerle dile getirmişti: "IŞİD'in haziran ayındaki Halifelik ilanı desteğin artmasında pay sahibi olabilir. Buna inanırsanız muhtemelen mümkün olan en yakın zamanda bunun parçası olmak isterseniz"

 

KANALAHABER.COM / BURAK BİBER

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler